Ebeveynlerin çocuklarını ihmal etmeleriyle ilgili tutumlarının çocukların çizdikleri resimlere yansımasının değerlendirilmesi
Evaluation of the reflection of parents' attiudes about neglecting their children in the drawings drawn by children
  1. Tez No: 864167
  2. Yazar: TUĞBA AÇÖLDÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; ebeveynlerin çocuklarını ihmal etmeleriyle ilgili tutumlarının çocukların çizdikleri resimlere yansımasının değerlendirilmesidir. Bu temel amaç doğrultusunda çocukların demografik değişkenleri ile ebeveyn ihmali arasındaki ilişki değerlendirilmiş, aynı zamanda çocukların akademik başarı durumları ve genel ihmal görüntülerinin öğretmenler tarafından sözel değerlendirilmesi sağlanmıştır. Çocuklara Çok Boyutlu İhmalkâr Davranış Ölçeği uygulanarak, çocukların kendi anne ve babalarının ihmal davranışlarını algılamaları incelenmiştir. Bu araştırma karma araştırma yöntemi şeklinde uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 6-9 yaş arasındaki 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ilkokulda 2.inci ve 3.üncü sınıfta öğrenim gören, herhangi bir özel gereksinimi bulunmayıp tipik gelişim özellikleri gösteren, okul yönetimi ve veliler tarafından araştırmaya katılmalarına onay verilen çocuklar dahil edilmiştir (N=130). Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu ile ebeveynlerin ihmalkârlık boyutlarını belirleme amacını taşıyan Çok Boyutlu İhmalkâr Davranış Ölçeği uygulanmıştır. Ölçeğin anne ve baba olmak üzere iki farklı formu bulunmaktadır. Her iki form da kız ve erkek çocuklarına ayrı ayrı uygulanan kartlardan oluşmaktadır. Çalışma kapsamında; çocuklar“aile”konulu resim çizmişlerdir ve bu resimlerde ihmal davranışlarının olup olmadığı incelenmiştir. Nicel verilerin değerlendirilmesi SPSS istatistik paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Çok boyutlu İhmalkâr Davranış Ölçeği sonuçları bağımlı örneklem t testi ile karşılaştırılmıştır. Nitel verilerin değerlendirilmesinde ise içerik analizi tekniği uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre erkek çocukların anne ve baba ihmal puan ortalamalarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu; baba sosyal kabul ortalamalarının daha düşük olduğu; çocukların yaş gruplarına göre ebeveyn ihmal davranışları arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığı, iki çocuklu ailelerde babaların sosyal kabul düzeylerinin daha fazla olduğu bulunmuştur. Araştırma sonuçlarının çocuklara yönelik ihmal davranışlarının incelenmesinde kaynak oluşturacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is; The aim is to evaluate the reflection of parents' attitudes about neglecting their children on the pictures drawn by the children. In line with this main purpose, the relationship between children's demographic variables and parental neglect was evaluated, and at the same time, the teachers' verbal evaluation of the children's academic success and general neglect images was provided. By applying the Multidimensional Neglectful Behavior Scale to children, children's perceptions of their own mothers' and fathers' neglectful behavior were examined. This research was applied as a mixed research method. The study group of the research was 6-9 years old, studying in the 2nd and 3rd grades of a primary school affiliated with the Ministry of National Education in the 2023-2024 academic year, having no special needs and showing typical development characteristics, and were invited to participate in the research by the school administration and parents. Consented children were included (N=130). As data collection tools, the Demographic Information Form and the Multidimensional Negligent Behavior Scale, which aims to determine the extent of parental negligence, were applied. The scale has two different forms: mother and father. Both forms consist of cards applied separately to girls and boys. Scope of work; Children drew pictures with the theme of“family”and it was examined whether there were any neglectful behaviors in these pictures. Evaluation of quantitative data was carried out with the SPSS statistical package program. Multidimensional Neglectful Behavior Scale results were compared with a dependent sample t test. Content analysis technique was applied to evaluate qualitative data. According to the data obtained, the mean scores of male children on maternal and paternal neglect were significantly higher; paternal social acceptance averages are lower; It was found that there was no significant difference between parental neglect behaviors according to the age groups of the children, and that the social acceptance levels of fathers were higher in families with two children. It is anticipated that the results of the research will serve as a resource for examining neglect behaviors towards children.