6-13 yaşları arasında çocuğa sahip ebeveynlerde duygu düzenleme becerileri, öz-anlayış düzeyleri ve ebeveyn duygu düzenleme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Parents of children between the ages of 6-13 emotion regulation skills, self-compassion levels and parental emotion regulation examining the relationships between
  1. Tez No: 864169
  2. Yazar: YAREN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma 6-13 yaşları arasında çocuğa sahip olan ebeveynlerin kendi duygu düzenleme becerileri ve öz-anlayışlarının, çocuklarındaki duygu düzenleme becerilerini incelemek için yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Çocuklarda Duygu Düzenleme Ölçeği, Ebeveynlerde Öz-Anlayış Ölçeği ve Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Bunlara ek araştırmacı tarafından belirlenen kişisel bilgi soruları mevcuttur. (Yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, çocuk sayısı) Araştırmaya 270 kadın ve 50 erkek olmak üzere toplam 320 ebeveyn katılmıştır. Katılımcıların %60,3'ü 21-40 yaş aralığında, %39,7'si 41-60+ aralığındadır. Katılımcılar arasında tek çocuğa sahip 36 kişi, 2 çocuğa sahip 172 kişi, 3 çocuğa sahip 83 kişi ve 4 veya üzeri çocuğa sahip 29 kişi bulunmaktadır. Aynı zamanda ilkokul mezunu 32, ortaokul mezunu 37, lise mezunu 63, üniversite mezunu 135 ve lisansüstü mezunu 53 ebeveyn bulunmaktadır. Çalışma soruları Google Anket Formlar kullanılarak internet ortamında sunulmuştur. Analizlerde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma analizleri için T Test, ANOVA, Korelasyon ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda Erkeklerin Öz-anlayış düzeyleri kadınlara göre daha yüksektir. Yaşa ve sahip olunan çocuk sayısına bakıldığında anlamlı düzeyde farklılık görülmemektedir ancak ebeveynlerin öğrenim durumlarının değerlendirildiği analiz sonuçlarına göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir (plisanüstü). Araştırma grubuna uygulanan ölçeklerin toplam puanları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the relationship between the emotion regulation skills and self-understanding of parents and the emotion regulation skills of their children aged between 6 and 13 years. Data were collected using the Child Emotion Regulation Scale, Parental Self-Understanding Scale, and Emotion Regulation Scale. Additionally, demographic questions, including age, gender, educational status, and number of children, were incorporated. A total of 320 parents (270 females and 50 males) participated in the study. Of the participants, 60.3% were aged between 21 and 40 years, while 39.7% were between 41 and 60+ years. Regarding the number of children, 36 had one child, 172 had two, 83 had three, and 29 had four or more. The educational distribution was as follows: 32 had primary education, 37 had secondary education, 63 had high school diplomas, 135 were university graduates, and 53 had postgraduate degrees. Google Forms were employed for online data collection. Data analyses were conducted using the SPSS statistical software package, incorporating T-tests, ANOVA, Pearson Correlation, and Multiple Linear Regression analyses. Male parents demonstrated higher levels of self-understanding compared to their female counterparts. No significant differences were observed in children's emotion regulation skills concerning age and the number of siblings.