Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine son on yıl içerisinde başvuran mandibula kırıklarının klinik, radyolojik ve demografik verilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical, radiological and demographic data of mandibula fractures who applied to Gazi University Faculty of Dentistry within the last ten years
  1. Tez No: 846600
  2. Yazar: ÖZGÜR TÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mandibula kırıkları, yaygın bir maksillofasiyal bölge kırığı türüdür. Bu kırıklar, travma, düşme, saldırı ve spor yaralanmaları gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bir mandibula kırığının klinik semptomları ağrı, şişme, çiğneme güçlüğü ve maloklüzyonu içerebilir. Çalışmamızda, fakültemize son 10 yıl içerisinde mandibula kırığı sebebi ile başvuran hastaların kırık lokalizasyonları, yaş ve cinsiyet gibi demografik özellikleri ve etiyolojilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi planlanmıştır. Maksillofasiyal kırıkların epidemiyolojisine ilişkin sürekli uzun vadeli verilerin toplanması bu yüz yaralanmalarının insidansını azaltmak için önleyici tedbirlerin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi için gerekli bilgileri sağlayabilir. Bu bağlamda fakültemizde mandibula kırığı tedavisi görmüş 174 hasta verisi retrospektif olarak incelenmiştir. Veriler SPSS 25 programı ile analiz edilerek araştırılan değişkenlerle alakalı grafikler ve tablolar oluşturulmuştur. Anahtar kelimeler : Dentomandibular travma, Mandibula anatomisi, Mandibula kırıkları
Özet (Çeviri)
Mandible fractures are a common type of facial bone fracture. These fractures can occur from a variety of causes, including trauma, falls, assault, and sports injuries. The clinical symptoms of a mandible fracture may include pain, swelling, difficulty chewing, and malocclusion. In our study, it was planned to retrospectively evaluate the fracture locations, demographic characteristics such as age and gender, and etiologies of the patients who treated to our faculty with mandibular fractures in the last 10 years. Continuous collection of long-term data on the epidemiology of maxillofacial fractures provides information necessary for the development and evaluation of preventive measures to reduce the incidence of these facial injuries. In this context, data of 174 patients who received mandibular fracture treatment in our faculty were examined. The data were analyzed with the SPSS 25 program and graphs and tables related to the investigated variables were created. Key Words : Dentomandibular trauma, Mandibular anatomy, Mandibular fractures