Cam fiberle güçlendirilmiş akrilik kaide plağının farklı damak yapılarında gösterdiği boyutsal değişikliğin incelenmesi
  1. Tez No: 86418
  2. Yazar: DEMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEDRİ BEYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
VII. ÖZET Akrilik rezinlerde polimerizasyon esnasında oluşan polimerizasyon büzülmesi ve su emilimi, protezin boyutsal stabilitesini ve fiziksel dayanımını etkiler. Son yıllarda bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için akrilik rezine yapılan fiber ilavelerinin klinik başarıyı arttırdığı belirtilmektedir. Çalışmamızda örgü ve iplik formundaki cam fiberle güçlendirilen akrilik rezin kaide plaklarının, farklı damak formlarında dokuya uyumunun ve lineer boyutsal değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. 60 tane fiber içermeyen, 60 tane örgü fiber içeren, 60 tane de iplik fiber içeren akrilik kaide plağı olmak üzere toplam 180 adet kaide plağı hazırlanmıştır. Bu kaide plaklarından 90 tanesinden sagittal ve frontal yönde alınan kesitlerde model-kaide plağı uyumu mikroskopla, diğer 90 kaide plağında ise lineer boyutsal değişimler kompas ile ölçülmüştür. Farklı damak yapıları arasında, aynı gruplar içinde model-kaide plağı uyumu ve lineer boyutsal değişimler açısından belirgin bir fark saptanmamıştır. Ancak, cam fiber içermeyen gruba göre, cam fiber içeren gruplarda model-kaide plağı uyumunun daha iyi olduğu ve lineer boyutsal değişim miktarının da daha az olduğu tesbit edilmiştir. Cam fiberlerin kaide plağı adaptasyonunu arttırdığı ve lineer boyutsal değişimi azalttığı sonucuna varılmıştır. 58
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Polimerization contraction and water absorbtion during polimerization of acrylic resins effect the dimensional stability and physical strength of the denture. In recent years the additional fiber in acrylic resins, in order to eliminate these undesirable conditions is said to increase the clinical success. The aim of our study is to examine, the soft tissue adaptation in different palate form and linear dimensional changes of the acrylic resin base materials, which are reinforced with glass fiber in forms of woven and roving. In our study, 1 80 acrylic base materials are prepared. Base materials are divided into 3 equal groups. One of the groups is consisted of 60 base materials containing no fiber, the other 60 contains woven fiber and the last group of 60 contains roving fiber. Sagittal and frontal sections are taken from 90 base materials and these are inspected with the microscope to examine the relation between the cast and the acrylic base material. In the other group, 90 base materials are evaluated for dimensional changes and the changes are measured by compass. As a result; when evaluating the variations in the same group, no statistically significant finding is found between the different palate forms, concerning the cast-base material adaptation and linear dimensional changes. However in the comparison between groups, it is found that; the cast-base material adaptation is better and linear dimensional variations are less in the both fiber groups, when they are compared with the non-fiber group. It is concluded that, better base material adaptation and less linear dimensional changes can be achieved when glass fibers are used. 59