Lise öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ile akademik erteleme davranışı ve akademik öz yeterlilik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between smartphone addiction and academic procrastination behavior and academic self-efficacy among high school students
  1. Tez No: 864180
  2. Yazar: SERKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY PARLAK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Akıllı telefon bağımlılığı her geçen gün artış göstererek öğrencilerin akademik erteleme davranışlarını ve akademik öz yeterliliklerini etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılıkları, akademik erteleme davranışları ve akademik öz yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Araştırmada lise öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılıklarının, akademik erteleme davranışlarının ve akademik öz yeterliliklerinin cinsiyet, sınıf düzeyi ve günlük ortalama akıllı telefon kullanma süresi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadıkları incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir ilinin Bornova ilçesindeki liselerde öğrenim gören 607 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada,“Kişisel Bilgi Formu”,“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği”,“Akademik Erteleme Ölçeği”,“Akademik Öz Yeterlik Ölçeği”veri toplamak için kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılmadan önce normallik testi yapılmış, normallik gösteren verilerde bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), normallik göstermeyen verilerde Kruskal-Wallis H testi, Mann-Whitney U testi ve Sperman Sıra Farkları korelasyonu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılığı orta düzeyde, akademik erteleme davranışları orta düzeyde ve akademik öz yeterlilik düzeyleri yüksek düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin akıllı telefon bağımlılıkları, akademik erteleme davranışları ve akademik öz yeterlilikleri tüm bağımsız değişkenlerden etkilenmiştir. Araştırmaya katılan lise öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılığı ile akademik erteleme davranışları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde, akıllı telefon bağımlılığı ile akademik öz yeterlilik düzeyleri arasında negatif yönde ve düşük düzeyde, akademik erteleme davranışları ile akademik öz yeterlilik düzeyleri arasında negatif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular alan yazındaki çalışmalarla tartışılarak, ileride yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Smartphone addiction increases day by day and affects students' academic procrastination behaviors and academic self-efficacy. The aim of this study is to reveal the relationship between high school students' smartphone addiction, academic procrastination behaviors and academic self-efficacy. In the study, it was examined whether high school students' smartphone addictions, academic procrastination behaviors and academic self-efficacy differed according to gender, grade level and average daily smartphone usage time variables. Relational survey model was used in the study. The sample of the study consisted of 607 high school students studying in high schools in Bornova district of Izmir province. In the study,“Personal Information Form”,“Smartphone Addiction Scale”,“Academic Procrastination Scale”,“Academic Self-Efficacy Scale”were used to collect data. Before analyzing the data, normality test was performed, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for data showing normality, and Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test and Sperman Rank Difference correlation were used for data not showing normality. As a result of the research, it was revealed that high school students had moderate levels of smartphone addiction, moderate levels of academic procrastination behaviors and high levels of academic self-efficacy. Students' smartphone addiction, academic procrastination behaviors and academic self-efficacy were affected by all independent variables. A positive and medium level significant relationship was found between smartphone addiction and academic procrastination behaviors, a negative and low level significant relationship was found between smartphone addiction and academic self-efficacy levels, and a negative and medium level significant relationship was found between academic procrastination behaviors and academic self-efficacy levels. The findings obtained from the study were discussed with the studies in the literature and suggestions for future research were presented.