Lise öğrencilerinde akademik erteleme ile akıllı telefonbağımlılığı ve anne baba tutumları arasındaki ilişkiler
Relationships between academic procrastination andsmartphone addiction and parental attitudes in high school students
- Tez No: 902760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SAHRANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinde akademik erteleme ile akıllı telefon bağımlılığı ve anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi ile akıllı telefon bağımlılığının ve anne baba tutumlarının akademik ertelemeyi yordama gücünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca akademik ertelemenin cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama yöntemi ile yapılmıştır. Veriler uygun örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi 387 kız 235 erkek lise öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla sosyodemografik verilerin yer aldığı kişisel bilgi formu;“Akademik Erteleme Ölçeği”(Çakıcı, 2003), Kwon vd., (2013) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Demirci vd. (2014) tarafından yapılan“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği”, Arrindell vd. (1999) tarafından geliştirilen Dirik vd. (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 27.0 programından faydalanılmıştır. Akademik erteleme ile akıllı telefon bağımlılığı ve anne baba tutumları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemek amacıyla korelasyon analizi uygulanmıştır. Akademik ertelemeyi akıllı telefon bağımlılığı ve anne baba tutumlarının yordama gücü de hiyerarşik regresyon analizi ile incelenmiştir. Ayrıca cinsiyet ve sınıf düzeyine göre akademik ertelemenin anlamlı bir biçimde farklılaşıp farklılaşmadığı t- testi ve tek yönlü varyans analizi ile belirlenmiştir. Korelasyon analizine göre; akademik erteleme ile akıllı telefon bağımlılığı arasında orta düzeyde pozitif yönde, anne- baba aşırı koruyucu tutum ve anne- baba reddedici tutum ile akademik erteleme arasında düşük düzeyde pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Akıllı telefon bağımlılığı ile anne-baba aşırı koruyucu ve anne- baba reddedici tutum arasında düşük düzeyde pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda, lise öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ve baba reddedici tutumun akademik ertelemeyi yordadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte akademik ertelemenin cinsiyet ve sınıf düzeyine göre anlamlı bir biçimde farklılaşmadığı bulunmuştur. Yani, akıllı telefon bağımlılığı yüksek olan ve baba reddedici tutuma sahip olan lise öğrencilerinin akademik erteleme davranışının daha çok olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyete ve sınıf düzeyine göre lise öğrencilerinin akademik erteleme davranışında anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between academic procrastination, smartphone addiction and parental attitudes in high school students, and to determine the predictive power of smartphone addiction and parental attitudes on academic procrastination. The study also examined whether academic procrastination differs according to gender and grade level. The research was conducted with the relational scanning method. Data were collected by convenient sampling method. The sample of the research consists of 387 female and 235 male high school students. Personal information form containing sociodemographic data in order to collect research data;“Academic Procrastination Scale”(Çakıcı, 2003) was developed by Kwon et al., (2013) and its Turkish adaptation was published by Demirci et al.“Smartphone Addiction Scale”by Arrindell et al. (2014). (1999) developed by Dirik et al.“Abbreviated Perceived Parental Attitudes”adapted to Turkish by (2004) was used. SPSS 27.0 program was used to analyze the data obtained in the research. Correlation analysis was applied to examine whether there is a significant relationship between academic procrastination, smartphone addiction and parental attitudes. The predictive power of smartphone addiction and parental attitudes on academic procrastination was also examined by hierarchical regression analysis. In addition, it was determined by t-test and one-way analysis of variance whether academic procrastination differed significantly according to gender and grade level. According to correlation analysis; a moderate positive relationship was found between academic procrastination and smartphone addiction, and a low level positive relationship was found between parental overprotective attitude and parental rejecting attitude and academic procrastination. A low-level positive relationship was found between smartphone addiction and parental overprotective and parental rejecting attitudes. As a result of the regression analysis, it was determined that smartphone addiction and father's rejecting attitude predicted academic procrastination in high school students. However, it was found that academic procrastination did not differ significantly according to gender and grade level. In other words, it has been concluded that high school students with high smartphone addiction and rejecting father attitudes have more academic procrastination behavior. There was no significant difference in academic procrastination behavior of high school students according to gender and grade level.