Günübirlik cerrahi planlanan çocuklarda sanal gerçeklik uygulamasının çocukların kaygı ve korku düzeylerine etkisi
The effect of virtual reality application on the anxiety and fear levels of children who are planned for daily surgery
- Tez No: 864192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEFTUN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışma, günübirlik cerrahi öncesi 5-10 yaş arası çocuk hastalara izletilecek olan animasyon videosunun ameliyat öncesi dönemdeki anksiyete ve korku düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapıldı. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılan bu araştırma 80 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Katılımcıların sosyodemografik verileri,kan basıncı, kalp atım hızı, Çocuk Korku Ölçeği ve Yale Modifiye Preoperatif Anksiyete Ölçeği Çocuk Formu kullanılmıştır. Alınan verilerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov Smirnow Testi ile bağımsız ikili gruplarda karşılaştırmalar; normallik varsayımı sağlandığı için iki ortalama arasındaki farkın anlamlılık testi (t test) ile, bağımlı ikili gruplarda karşılaştırmalar; normallik varsayımı sağlandığı için iki eş arasındaki farkın anlamlılık testi ile yapılmıştır. Bulgular: Girişim grubunda bulunan çocuklarda uygulama öncesi ve uygulama sonrası Yale Modifiye Preoperatif Anksiyete Ölçeği Çocuk Formu puan ortalamalarının kontrol grubuna göre düşük olduğu, Girişim grubundaki çocukların daha az anksiyete yaşadığı belirlendi. Girişim grubundaki çocukların uygulama öncesi ve uygulama sonrası kan basıncı ve kalp atım hızı puan ortalamalarının kontrol grubuna göre anlamlı fark olmadığı görüldü. Girişim grubundaki çocukların uygulama öncesi ve uygulama sonrası Çocuk Korku Ölçeği puan ortalamalarının kontrol grubuna göre anlamlı fark olmadığı saptandı. Sonuç: Bu araştırma kapsamında çocuklara ameliyat öncesi dönemde sanal gerçeklik gözlüğü ile izletilen animasyon videosunun ameliyat öncesi anksiyeteyi düşürdüğü ama korkuyu azaltmada etkili olmadığı görüldü. Çocuklarda ameliyat öncesi dönemde ameliyat sürecinden dolayı ortaya çıkan anksiyeteyi azaltmada etkili bir yöntem olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the effect of the animation video to be watched by child patients aged 5-10 before day surgery on their anxiety and fear levels in the preoperative period. Method: This research, which was conducted as a randomized controlled experimental study, was conducted with 80 children. Participants sociodemographic data, blood pressure, heart rate, Child Fear Scale and Yale Modified Preoperative Anxiety Scale Child Form were used to collect data. Comparisons in independent pair groups with Kolmogorov Smirnow Test whether the data received comply with normal distribution; Since the assumption of normality is met, comparisons in dependent pair groups are made with the significance test (t test) of the difference between two means; Since the assumption of normality was met, the significance test of the difference between two spouses was performed (two paired samples t test). Results: It was determined that the average scores of the children in the intervention group on the Yale Modified Preoperative Anxiety Scale Child Form before and after the application were lower than those in the control group, and that the children in the intervention group experienced less anxiety. It was observed that there was no significant difference in the mean blood pressure and heart rate scores of the children in the intervention group before and after the application compared to the control group. It was observed that there was no significant difference in the Child Fear Scale mean scores of the children in the intervention group before and after the application compared to the control group. Conclusion: Within the scope of this research, it was seen that the animation video shown to children through virtual reality glasses during the preoperative period reduced preoperative anxiety, but was not effective in reducing fear. It has been found to be an effective method in reducing the anxiety that occurs during the preoperative period in children due to the surgical process.