2023-2024 eğitim öğretim yılında kayıtlı sağlıklı önlisans ve lisans öğrencilerinin güz yarıyılı vize sınav dönemi sonrasında DSM-V yeme bozukluğu teşhis ölçeğine göre değerlendirilmesi
Evaluation of healthy associate and undergraduate students registered in the 2023-24 academic year according to the DSM-V eating disorder diagnostic scale after the fall midterm exam period
- Tez No: 864204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÖZ, YRD. DOÇ. DR. MUHSİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Neurology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yeme bozuklukları daha çok ergenlik ve genç erişkinlik dönemlerinde ortaya çıkan, kompleks bir sağlık problemidir (APA, 2013). Üniversiteye başlayan genç erişkin bireylerin yaşadığı yer değişikliği, arkadaş çevresi ve sosyal ortamın farklılaşması, yeni bir çevreye girmiş olmanın getirdiği özgüven veya kaygı ile birlikte önemli bir yaşamsal eşiğin aşılmış olması gibi yaşanan büyük değişimler kişileri daha bağımsız ve özgür hissettirebilir ve bunun bir sonucu olarak sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar, hareketsizlik ve beslenme davranışlarının değişmesi, alınan besinlerin kalitesinin düşmesi ile kilo alımı gibi durumlar meydana gelebilir (Meşe Yavuz, 2023; Arnett, 2000; Brooks, 1995). Bu süreç, zorlayıcı dersler ve sınav döneminin getirdiği stresle birleştiğinde kişilerin sağlığını olumsuz etkileyebilecek davranış ve alışkanlıklara yönelmesine neden olabilmektedir. Bu olumsuz davranışlara kişinin beslenme alışkanlıklarındaki değişim, tüketilen gıda kalitesinin düşmesi ve kilo alımı gibi durumlar eşlik edebilir (Compas, 1986; Gall, 2000; Demory-Luce, 2004). Bugüne kadar, çok sınırlı sayıda araştırma üniversite öğrencilerinin ders ve sınav dönemindeki stres durumlarının yeme bozuklukları üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Bu nedenle çalışmamızın ileri dönem beslenme davranışı ile ilgili gelişebilecek sekonder psikiyatrik bozuklukların anlaşılması ve alınabilecek koruyucu önlemlerin geliştirilebilmesi hususunda yol gösterici olması hedeflenmiştir. Katılımcılara toplam 24 sorudan oluşan“DSM-V Yeme Bozukluğu Teşhis Ölçeği”online ortamda uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Eating disorders are a complex health problem that frequently occurs during adolescence and young adulthood (APA, 2013). Major changes experienced by young adult individuals who start university, such as a change of place, a change in the circle of friends and a differentiation in the social environment, the self-confidence of entering a new environment or the anxiety of proving themselves, and the crossing of an important threshold may cause these individuals to feel more independent and free. As a result, undesirable situations such as bad habits such as smoking and alcohol, inactivity and changes in nutritional behavior, decrease in the quality of the food consumed, and weight gain may occur (Meşe Yavuz, 2023; Arnett, 2000; Brooks, 1995). This process, combined with challenging classes and the stress of the exam period, can cause people to turn to behaviors and habits that can negatively affect their health. These negative behaviors may be accompanied by changes in the person's eating habits, decreased quality of the food consumed, and weight gain (Compas, 1986; Gall, 2000; Demory-Luce, 2004). To date, there are a very limited number of studies examining the effects of course and exam stress on eating disorders in university students. Therefore, our study aims to guide the understanding of secondary psychiatric disorders that may develop due to late-term nutritional behavior and the development of preventive measures that can be taken. The“DSM-V Eating Disorder Diagnostic Scale”, consisting of a total of 24 questions, was administered to the participants online.