(s,S) tipli yarı Markov envanter modellerinin ağır kuyruklu talep ve ağır kuyruklu müdahaleler ile incelenmesi
Investigation semi-Markovian inventory model of type (s,S) with heavy tailed demand and heavy tailed interference of chance
- Tez No: 935011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI BEKTAŞ KAMIŞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ağır kuyruklu dağılımlar, nadiren gerçekleşen ancak büyük etkiler yaratan olayları modellemek için kullanılan önemli istatistiksel araçlardır. Bu tür dağılımlar; özellikle talep dalgalanmalarının veya tedarik kesintilerinin uç değerlere ulaşabileceği durumlarda, gerçek dünya sistemlerinin davranışlarını anlamak için hayati bir rol oynar. Stokastik süreçlerde yaygın olarak kullanılan hafif kuyruklu dağılımlar, günlük hayatta sık karşılaşılan olayları modellemek için yeterli olsa da içerisinde uç değerler içeren sistemleri açıklamada yetersiz kalır. Envanter sistemleri ile ilgili problemlerde de ağır kuyruklu dağılımlar sıklıkla gözlenmektedir. Talep miktarını ifade eden rasgele değişkenlerin kuyruklarının envanter sistemleri üzerinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Fakat hem talep rasgele değişkenlerinin hem de müdahale rasgele değişkenlerinin ağır kuyruklu dağılıma sahip olduğu modeller daha önce incelenmemiştir. Bu çalışmada hem talebi temsil eden hem de müdahaleyi temsil eden rasgele değişkenlerin ağır kuyruklu ve sonsuz varyanslı olduğu durumda (s,S) tipli bir yarı Markov envanter modelini tanımlayan X(t) stokastik süreci ele alınmıştır. Bu varsayım altında, X(t) sürecinin ergodik dağılımı için bir asimptotik açılım elde edilmiş ve zayıf yakınsama teoremi ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Heavy-tailed distributions are important statistical tools used to model rare but highly impactful events. These distributions play a crucial role in understanding the behavior of real-world systems, especially in scenarios where demand fluctuations or supply disruptions can reach extreme values. While light-tailed distributions, commonly used in stochastic processes, are sufficient for modeling everyday occurrences, they fall short in explaining systems that involve extreme values. In inventory system-related problems, heavy-tailed distributions are frequently observed. It is well-known that the tails of random variables representing demand quantities have significant effects on inventory systems. However, models where both demand random variables and interference random variables follow a heavy-tailed distribution have not been previously studied. In this study, a stochastic process X(t), which describes a semi-Markovian inventory model of type (s,S), is analyzed under the assumption that both the random variable representing demand and the random variable representing interference of chance are heavy-tailed and have infinite variance. Under this assumption, an asymptotic expansion for the ergodic distribution of the process X(t) is obtained, and a weak convergence theorem is proved.