0.5 mm'den 0.3 mm ve 0.2 mm metal kalınlığına indirilen metal seramik kuronlarda kıymetli ve kıymetsiz metal alaşımlarının baskı gerilim dirençlerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
The Research and the study of metal ceramic crowns stress and tention strength comperesons between the nobal and base metal alloys of wich frame work thicknesses have been reduced from 0.5 mm to 0.3 mm and 0.2 mm
  1. Tez No: 86421
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ APAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Araştırmamızda, metal kalınlığı 0.5 mm'den 0.3 mm ve 0.2 mra'ye indirilen metal seramik kuronların baskı gerilim dirençleri incelendi. Bu amaçla: kıymetli, yarı kıymetli ve iki ayrı kıymetsiz metal alaşımından 0.5 mm kalınlığında; her bir gruptan 15 'er adet olmak üzere, toplam 60 adet döküm metal alt yapı elde edildi. Standart kumlama apareyi modifıye edilerek, metal alt yapıların homojen olarak inceltilebileceği bir düzenek hazırlandı. Her alaşım grubundaki 5 'er örnek 0.5 mm kalınlığında bırakılarak, bunlara herhangi bir işlem uygulanmadı. Diğer örnekler kumlama apareyinde Aluminyumoksit tanecikleri kullanılarak, 0.3 mm ve 0.2 mm'ye inceltildi. Daha sonra, uniform şekilde seramik kaplanan örneklerin içine epoksi reçine doldurulduktan sonra, Instron Universal test cihazında 1 mm/dk hızı ile basma kuvveti uygulanarak, baskı gerilim dirençleri ölçüldü. Elde edilen ölçüm değerleri ve birbirleri ile olan farkları istatistiksel olarak analiz edildi. Kıymetli metal alaşımlarından elde edilen örneklerin, kıymetsiz alaşımlardan elde edilen örneklere göre daha düşük baskı gerilim direncine sahip olduğu bulundu. Tüm örneklerden elde edilen kırılma direnci değerlerinin, ağız içinde meydana gelen çiğneme kuvvetlerinden yüksek olduğu gözlendi. 0.2 mm metal alt yapıya sahip örneklerin baskı gerilim dirençlerinin, 0.5 mm metal alt yapıya sahip örneklerin baskı gerilim dirençlerinden anlamlı farklı olmadığı bulundu. 117
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the metalic copings of metal-ceramic crowns which have been reduced in thickness from 0.5 mm to 0.3 and 0.2 mm have been investigated in terms of compressive strength resistance. For this purpose, a total of 60 metal copings of 0.5 mm thickness have been cast in four groups with one precious, one semi precious and two base metal alloys, consisting of 15 samples in each group. A standart sand- blasting machine has been modified, so that the thicknesses of copings could be reduced homogeniously. 5 samples of each group was taken as the control group and no reduction was performed. Other samples have been reduced in thickness to 0.3 mm and 0.2 mm by the sand-blasting machine using aluminiumoxside particles. Ceramic was applied to these copings of a uniform size and the samples were filled in with epoxy resin. Compressive type of force was applied to find their compressive strength in“Instron Universal Testing Machine”with a cross head speed of lmm/min. The statistical analysis of the results and the significance of the differences were evaluated. Samples, which have been made out of precious metal alloys had less compressive strength resistance than those which made out of base metal alloys. Fracture strengths that have been obtained from all of the samples were higher than the levels that is created in the mouth during chewing function. Compressive strength resistance of the samples of 0.2 mm thickness did not shown significant difference than those of the ones of 0.5 mm thickness. 118