Milli kuronların tutuculuğunu etkileyen faktörler üzerine araştırmalar
Investigation on the factors affecting the retention of posts and cores
- Tez No: 86422
- Danışmanlar: PROF. DR. E. SELİM PAMUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada aynı çaptaki prefabrike millerde siman kalınlığının değişmesinin tutuculuğa olan etkisi farklı simanlarla incelendi. Bu amaçla 180 adet üst çene santral, lateral ve kanin, alt çene kanin ve 1. ve 2. küçük azı dişleri kullanıldı. Dişler mine-sement hududundan ve kökün apikalinden kesildi. Tüm örnekler 10 mmTik metal silindirler içine gömüldü. 1.25 mm çapındaki Parapost XT ve Parapost Plus prefabrike milleri, 1.25, 1.40 ve 1.50 mm' ye genişletilmiş kanallara, çinko fosfat, Panavia EX ve 3M Scotchbond reçine simanıyla simante edildi. Örneklere İnstron test aletinde 5 mm/dak hızda başarısızlık oluncaya kadar basma kuvveti uygulandı. Kopmanın olduğu değerler kaydedildi Sonuçlar student-t testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the change in the cement thickness of prefabricated posts of the same diameter, on the retention has been studied with different cements. For this purpose, a total of 180 maxillary central, lateral, canine and mandibular canine and premolars teeth were used. The teeth were sectioned across the cemento-enamel junction, and apical to the root. All specimens were embedded in metal cylinders of 10 mm. Parapost XT and Parapost Plus prefabricated posts of 1.25mm in diameter were cemented into the canals widened to 1.25, 1.40, and 1.50 mm, by zinc phosphate, Panavia EX and 3M Scotchbond resin cements. A compressive load has been applied in a Universal Test Machine with the cross-head speed of 5mm /min., until failure. The failure loades were recorded. The results were compared with student-t test. According to the experimental results, the differences between Parapost XT and Parapost Plus posts cemented with 3M Scotchbond resin cement were found to be statistically significant (p0.05). In the groups cemented with resin cement, the retention increase as the cement thickness increase, on the other groups cemented with zinc phosphate cement, the retention decrease as the cement thickness increase.