Obez ve obez olmayan hastalarda spinal anestezi için planlanan intervertebral seviyenin manuel ve ultrasonografik olarak karşılaştırılması
Manual and ultrasonographic comparison of intervertebral level planned for spinal anesthesia in obes and non-obese patients
- Tez No: 784386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİYYE ÜLGEN ZENGİN, DOÇ. DR. MELİHA ORHON ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Nöroaksiyel anestezi anestezi doktorları tarafından, palpasyon yöntemleri kullanılarak sıklıkla tahmini olarak yapılır. Pre-prosedüral olarak ultrason rehberliğinde girişim yapılması seçilebilecek bir diğer yöntemdir. Biz obez hastalarda (VKİ > 35) palpasyon zorlukları ile beraber tahmini olarak girişim yapmanın yanılma payını arttırabileceği hipoteziyle çalışmamıza başladık. Obez hasta grubu ile obez olmayan hastaları pre-prosedüral olarak USG ile değerlendirip palpasyon yöntemleri ile eşleşme oranlarını değerlendirdik. Materyal ve Metod: Çalışma etik kurul onamı alındıktan sonra Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi' nde yapılması planlanan elektif vakalarda ASA1-3, 18 yaş ve üzeri ve çalışmaya dahil olmaya gönüllü hastalarda yapılmıştır. Spinal anestezi için palpasyon yapan uzmanın yıl olarak tecrübesi, hastanın vücut-kitle indeksi, obez hastalarda obezitenin tipi ve palpasyon zorluğunun sınıflandırılması kaydedilmiştir. Sonra kör şekilde ultrasonografik değerlendirilmeyle palpasyonla bulunan girişim bölgesinin doğruluğu, eşleşme oranı kıyaslanmıştır. Çalışmanın öncelikli sonucu fiziksel muayene ile ultrason gözlemi arasında vertebral seviyenin obez olmayan hastalarla obez hastalar arasında fark bulunup bulunmadığıdır. İkincil sonuçlarımız ise fiziksel muayene de kullandığımız zorluk sınıflandırmasının, hastanın obezite tipinin (santral, periferik) ve VKİ değerinin doğru seviyeye etkisinin bulunmasıdır. Bulgular: Çalışmamızda 33 hasta obez olmayan, 33 hasta da obez olarak gruplandırılıp çalışmamıza dahil edilmiştir. Obez olmayan hastaların hem oturur hem lateral dekübit pozisyonda fark görülmemiş olup palpasyonla muayene ile ultrasonografik gözlem arasındaki eşleşme oranı %72,7 olarak saptanmıştır. Obez hastalar da ise oturur pozisyonda palpasyon muayenesi ile ultrasonografik gözlemin uyum oranı %35,4 olarak tespit edilmiştir. Lateral dekübit pozisyonunda yapılan değerlendirilmede ise palpasyon muayenesi ile ultrasonografik gözlemin uyum oranı %38,7 olarak tespit edilmiştir. Palpasyon muayenesini yapan uzmanın yıl olarak tecrübesi ile ultrasonografik gözlemin eşleşme oranı arasında uzmanlık yılı arttıkça artan anlamlı bir uyum trendi bulunmuştur. Santral obezitesi bulunan hastalarda eşleşme oranı periferik obezitesi olan hastalara göre anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur. Obez hastaların muayenesinin (kullandığımız skorlama sistemine göre) zorlaşmasıyla beraber eşleşme oranı skorun artmasıyla azalan anlamlı bir uyum trendi bulunmuştur. Sonuç: Fizik muayene yöntemleriyle spinal anestezi yapılması girilmek istenen vertebral aralığı her zaman doğru tahmin etmez. Özellikle palpasyonla muayenesi zor olan hastalarda ultrasonografi ile pre-prosedural olarak işlem yapılması anestezistlerce düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Neuraxial anesthesia is often predicted by anesthesiologists using palpation methods. Pre-procedural ultrasound-guided intervention is another method of choice. We initiated this study with the hypothesis that in obese patients (BMI > 35) with palpation difficulties, a unestimated intervention may increase the margin of error. Obese and non-obese patient groups were pre-procedurally evaluated with USG, and findings correlated were with the palpation methods. Material and Method: The study was carried out in elective cases planned in Marmara University Pendik Training and Research Hospital after the approval of the ethics committee, in ASA 1-3, 18 years and above in patients who volunteered. The experience of the specialist who performed the palpation for spinal anesthesia in years, the patient's body-mass index, the type of obesity in obese patients, and the classification of palpation difficulty were recorded. moreover, the accuracy of the intervention area found by palpation corrected with the ultrasonographic evaluation in a blinded way, and the matching rate was compared. The primary aim of this study is whether there is a difference between non-obese and obese patients at the vertebral level between physical examination and ultrasound observation. The secondary aim is whether the difficulty classification we use in the physical examination, the patient's obesity type (central, peripheral), and BMI value affect the correct level. Results: 33 patients were grouped as non-obese, and 33 patients were grouped as obese and included within this study. There was no difference in both sitting and lateral decubitus positions of non-obese patients, and the match rate between palpation examination and ultrasonographic observation was 72.7%. On the other hand, in obese patients, the correlation rate of palpation examination in a sitting position and ultrasonographic observation was 35.4%. moreover, as for the evaluation performed in the lateral position, the correlation rate of palpation examination and ultrasonographic observation was 38.7%. A significant trend of concordance was found between the years of experience of the specialist performing the palpation examination and the matching rate of ultrasonographic observation, increasing as the year of specialization increased. The correlation rate in patients with central obesity was found to be significantly lower than that in patients with peripheral obesity. As the examination of obese patients becomes more difficult (according to the scoring system we used), a significant trend of compliance was found, which decreased with the increase in the matching rate score. Conclusion: Spinal anesthesia with physical examination methods does not always accurately predict the desired vertebral spacing. Therefore, observation with ultrasonography should be considered by anesthesiologists, especially in patients whose examination by palpation is difficult.