Gebelikte akdeniz diyetine bağlılığın anne ve bebek sağlığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adherence to the mediterranean diet during pregnancy on maternal and infant health
- Tez No: 864223
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Gebelik hem anne hem de bebek için önemli bir yaşam evresidir. Akdeniz diyeti (AD) gebelik döneminde güvenli ve pek çok açından anne ve bebek sağlığı için faydalıdır. Bu çalışmada, gebelik döneminde Akdeniz diyetine bağlılığın anne ve bebek sağlığı ile ilişkisinin antropometrik ölçümler, obstetrik öykü, biyokimyasal bulgular, yenidoğan bulguları ve yaşam tarzı alışkanlıkları gibi belli parametreler üzerinden değerlendirilmesi, ilişkilerin kurulması ve anne ve bebek için potansiyel faydalarının anlaşılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma 1 Eylül-22 Aralık 2023 tarihleri arasında Özel Medar Gölcük Hastanesi'nde doğum yapan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 164 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, literatür taraması sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda araştırmacının kendisi tarafından hazırlanan anket formu ve Akdeniz Diyetine Bağlılık Tarama Aracı (MEDAS) kullanılarak toplanmıştır. Anket, doğum yapan kadınlar ile yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma rutin dışı bir uygulamayı gerektirmemiştir. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS v27 paket programı ile yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların(n=164) gebelikte Akdeniz diyetine bağlılıkları incelendiğinde %30,5'unun düşük, %51,2'sinin orta, %18,3'ünün yüksek düzey bağlılık gösterdiği bulunmuştur. Gebelik sürecinde, katılımcıların %16,5'i idealin altında, %39'u ideal aralıkta, %44,5'i idealden fazla kilo almıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pregnancy is an important life stage for both mother and fetus. The Mediterranean Diet (MD) is safe during pregnancy and beneficial for the health of mother and baby in many ways. This study aimed to evaluate the relationship between adherence to the Mediterranean diet during pregnancy and maternal and infant health through certain parameters such as anthropometric measurements, obstetric history, biochemical findings, newborn findings and lifestyle habits, to establish relationships and to understand the potential benefits for mother and infant. Method: The research was conducted with 164 women who gave birth at Private Medar Gölcük Hospital between September 1 and December 22, 2023 and agreed to participate in the research. The data were collected using the survey form prepared by the researcher, in line with the information obtained as a result of the literature review, and the Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS). The survey was conducted face to face with 164 women after giving birth. This study did not require any non-routine application. Statistical analysis of the data was done with IBM SPSS v27 program. Results: After examination of the adherence of the women participated in the study (n=164) to the Mediterranean diet during pregnancy was examined, it was found that 30.5% showed low level of adherence, 51.2% showed medium level of adherence, and 18.3% showed high level of adherence. During pregnancy, 16.5% of the participants gained weight below the ideal, 39% gained weight within the ideal range, and 44.5% gained more weight than the ideal.