Adherence to the Mediterranean diet during pregnancy: A cross-sectional study
Gebelikte Akdeniz diyetine uyum: Kesitsel bir çalışma
  1. Tez No: 959729
  2. Yazar: HİLAL CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR OKAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma gebelerde beslenme bilgi düzeyinin Akdeniz diyetine bağlılığa etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Edirne'de bir klinikte Ocak 2024- Mart 2025 tarihleri arasında 241 gebeye anket çalışması uygunlanmıştır. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik veri toplama formu, Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) ve Beslenme Bilgi Ölçeği (NKS) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların %53,5'inin düşük, %28,6'sının orta, %17,9'unun yüksek düzey Akdeniz diyetine bağlılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of nutritional knowledge level on adherence to the Mediterranean diet (MD) in pregnant women. For this purpose, a questionnaire study was applied to 241 pregnant women in a clinic in Edirne between January 2024 and March 2025. The sociodemographic data collection form, Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) and Nutrition Knowledge Scale (NKS) were used as data collection tools. As a result of the research, it was found that 53.5% of the participants had low, 28.6% had moderate and 17.9% had high adherence to the MD.