Berlin antlaşması sonrasında Karadağ'da Türk emlakı meselesi
Turkish property issue in Montenegro after the treaty of Berlin
- Tez No: 864239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
1878 Berlin Antlaşması, sadece Balkanlardaki Osmanlı hakimiyetinin büyük bir kısmına son vermemiş; aynı zamanda yüzyıllardır bölgede yaşayan dini ve etnik gruplar üzerinde yarattığı uzun vadeli neticeleri açısından da bir dönüm noktası olmuştur. Berlin Antlaşması ile Karadağ bağımsızlığını kazanmış ve Nikşiç, Kolaşin, Podgoritsa, Jablyak, İşbuz gibi yerlerin Karadağ hâkimiyetine bırakılmasıyla buralarda emlak sorunu ortaya çıkmıştır. Çalışmamızın amacı Berlin Antlaşması'ndan sonra Osmanlı Devleti'nin Karadağ'a bıraktığı topraklar da yaşayan Müslümanların, çeşitli baskılar yüzünden topraklarını terk etmesini ve terk ettikleri yerlerde kalan mallarının neden olduğu emlak meselesini ortaya koymaktır. Berlin Antlaşması Sonrasında Karadağ'da Türk Emlakı Meselesi çalışmamızda Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nden elde edilen vesikalar çalışmamızın ana kaynağını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra yayınlanmış vesikalar, kronikler ve araştırma eserlerinden de istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Treaty of Berlin in 1878 is not only end most of the Ottoman presence in the Balkans; it has also been a turning point due to its long-term consequences on religious and ethnic groups living in the region for centuries. With the Treaty of Berlin, Montenegro gained independence and places such as Nikşiç, Kolaşin, Podgoritsa, Jablyak, İşbuz were left under the control of Montenegro and a real estate issue arose in these places. The purpose of our study is to reveal the real estate issue caused by Muslims living in the lands left by the Ottomon Empire to Montenegro after the Treaty of Berlin, due to various pressures and their property left in the places they left. In the Turkish Real Estate Issue in Montenegro after the Berlin Treaty, thedocuments obtained from the Prime Ministry Archive constitute the main source of our study. In addition, published documents, chronicles and research works have been used.