Hemşirelerde uzmanlaşmaya yönelik tutumun hemşirelik bakımına etkisi
Attitude towards specialisation in nurses nursing impact on care
  1. Tez No: 864274
  2. Yazar: BERRİN ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKHET BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma hemşireler de uzmanlaşmaya yönelik tutumun hemşirelik bakımına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı kesitsel tasarımda yürütülen araştırmanın örneklem sayısı İzmir Dokuz Eylül Üniversite Hastanesinde çalışan 212 hemşireden oluşmaktadır. Verilerin analizi SPSS 22 programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı/yüzde, aritmetik ortalama, pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışma da elde edilen sonuçlar incelendiğinde; cinsiyet değişkenine göre, erkek hemşirelerin uzmanlaşmaya yönelik tutumlarının kadın hemşirelere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Lisansüstü ve doktora eğitiminin, hemşirelerin uzmanlaşmaya yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği, diğer bir ifadeyle eğitim düzeyi arttıkça uzmanlaşmaya yönelik tutumun pozitif yönde arttığı görülmüştür. Ayrıca, mesleki deneyim ile hemşirelik bakımı puanları arasında pozitif bir tutumun yani mesleki deneyimin hemşirelik bakım davranışı puanlarını artırdığı ortaya çıkmıştır. Hemşireler de uzmanlaşmaya yönelik tutum puanlarının eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir (F=17,459; p≤0,05). Yapılan pearson korelasyon analizi sonucunda hemşirelerde uzmanlaşmaya yönelik tutum ile hemşirelik bakım davranışı arasında orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r= ,423; p≤,05). Araştırmada hemşirelerde uzmanlaşmaya yönelik tutumun hemşirelik bakım davranışına etkisini incelemek için basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of nurses' attitude towards specialization on nursing care. The sample size of the descriptive cross-sectional study of number a total of 212 nurses working in Izmir Dokuz Eylül University Hospital were reached. The data were analyzed using SPSS 22 Number/percentage, arithmetic mean, Pearson correlation and simple linear regression analysis were used in the evaluation of the data. When the results obtained in the study were examined, it was seen that the relationship between gender, male nurses' attitudes towards specialization were higher than female nurses. It was observed that master's and doctoral education positively affected nurses' attitudes towards specialization, in other words, as the level of education increased, the attitude towards specialization increased positively. In addition, it was found that a positive attitude between professional experience and nursing care scores, that is, professional experience increases the quality of nursing care. It was determined that the attitude scores towards specialization in nurses differed significantly according to the level of education. (F=17,459; p≤0,05). As a result of the Pearson correlation analysis, a moderate and significant relationship was found between nurses' attitudes towards specialization and nursing care behavior (r= ,423; p≤,05). In the study, simple linear regression analysis was used to examine the effect of nurses' attitude towards specialization on nursing care behavior.