Baş boyun radyoterapisi uygulanan hastaların oral mukozalarındaki fungal etkenlerin in vitro araştırılması
In vitro investigation of fungal agents in the oral mucosa of patients receiving radiotheraphy to the head and neck region
  1. Tez No: 86430
  2. Yazar: DURUL ÖĞÜDÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÜNÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
60 ÖZET Baş-boyun bölgesine radyoterapi uygulanan 62 kanser hastasının ağızlarından tedavi öncesinde ve tedavinin 3. haftasında örnekler alınarak, radyoterapinin ağızda maya cinsinden mantarların üremesine etkisi araştırıldı. Bunun yanında, örneklerden elde edilen suşların, tür, serotip ve flukonazol'e karşı duyarlılık tayinleri yapıldı. Radyoterapi ile ağızda maya cinsinden mantarların üremesi arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Hareketli diş protezi kullanımı ile ağızdaki maya pozitifliği arasında da istatistiksel bir anlamlılık vardı. Örneklerden izole edilen 70 susun %72,8'i C.albicans, %8,5'u C.keyfr, %8,5'u C.tropicalis, %4,3'ü C.glabrata, %1,4'ü C.krusei, %1,4'ü C.guilermondii, %1,4'ü C.inconspicua/norvegensis ve %1,4'ü de Geotrichum capitatum'du. Elde edilen suşlann hepsi literatürden farklı olarak, serotip A olarak bulundu. Suşîanmızm hepsi in vitro deneylerde flukonazol'e duyarlıydı.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY Oral swabs were taken from 62 cancer patients, who receive radiotherapy on the head and neck region, before the beginning and at the 3. week of radiotherapy to study its effect on oral colonisation of oral yeasts. In addition, the serotypes of these yeasts were determined and their sensitivity to fluconazole were decided. There was a significant correlation between radiotherapy and oral yeast colonization. A significant correlation between dentures and oral yeast colonisation was also found. Of 70 clones, isolated from the samples, 72,8% was C. albicans; 8,5% was C.keyfr, 8,5% was C.tropicalis, 4,3% was C.glabrata, 1,4% was C.krusei, 1,4% was C.guillermondii, 1,4% was C.inconspicua/norvegensis and 1,4% was Geotrichum capitatum. All of the C. albicans species was found to be serotype A, which was not mentioned in the literature on the subject before this study.