Ar-Ge harcamaları ve nanoteknoloji patentleri arasındaki ilişkinin analizi: Gelişmiş, gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye için bir uygulama
The analysis of the relationship between R&D expenditures and nanotechnology patents: An application for developed, developing countries and Türkiye
  1. Tez No: 864298
  2. Yazar: BİRDAL ACUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇALIPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve İşlemler Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnovasyon günümüzde ülkelerin ve firmaların ilgisini çeken ve sıkça gündeme gelen bir kavramdır. Bu nedenle inovasyonun ölçümü araştırmacılar tarafından ilgi gören bir konudur. İnovasyonun göstergeleri ve ölçüm araçları olarak kullanılan araştırma ve geliştirme (AR-GE) ve patentler arasındaki ilişkinin incelenmesi de oldukça önem kazanmaktadır. Bu çalışma ile 2006 ve 2022 yılları arasında gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkelerin ve Türkiye'nin toplam AR-GE harcamaları ve nanoteknoloji patent başvuruları arasındaki ilişki incelenmektedir. Amaç gelişmiş, gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye için araştırma-geliştirme harcamalarında meydana gelen bir değişimin, nanoteknoloji patent başvuru sayılarında nasıl bir artış ya da azalışa neden olduğu analiz edilmektedir. Türkiye'nin bu konuda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki konumu belirlenmeye çalışılmaktadır. Bu çalışma kapsamında OECD ve USPTO'dan elde edilen ikincil verilerin analizi, panel veri ve basit doğrusal regresyon yöntemi ile Stata 14.2, IBM SPSS Statistics 23 ve E-Views 12 programları aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre AR-GE harcamaları ile nanoteknoloji patentleri arasında gelişmiş ülkeler için orta ve pozitif yönlü, gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye için güçlü ve pozitif yönlü ilişkiler olduğu görülmüştür. AR-GE ve patent literatüründe ve tez çalışmalarında nanoteknoloji patentleri ve AR-GE harcaması ilişkisini inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanmadığından dolayı hem Türkiye hem de Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomiler ve gelişmiş ekonomiler için bu çalışmanın bulgularının literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, innovation is a concept that attracts the attention of both countries and firms and is frequently on the agenda. For this reason, the measurement of innovation is a subject of interest for researchers. It is also significant to examine the relationship between research and development (R&D) and patents, which are used as indicators and measurement tools of innovation. This study analyzes the relationship between total R&D expenditures and nanotechnology patent applications of developed countries, developing countries and Türkiye between the years of 2006 and 2022. The main objective is to analyzes how a change in R&D expenditures leads to an increase or decrease in the number of nanotechnology patent applications for developed and developing countries and Türkiye. Also it is tried to be determined Türkiye's position between developed and developing countries. Within the scope of this study, the analysis of the secondary data obtained from OECD and USPTO was analyzed by panel data and simple linear regression method by using Stata 14.2, IBM SPSS Statistics 23 and E-Views 12 programs. According to the findings of the analysis, there are moderate and positive relationships between R&D expenditures and nanotechnology patents for developed countries and strong and positive relationships for developing countries and Türkiye. In the R&D and patent literature and thesis studies, there is no study examining the relationship between nanotechnology patents and R&D expenditures. Therefore, it is thought that the findings of this study will contribute to the literature for Türkiye, developing economies and developed economies.