Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi
United Nations Security Council and International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia
- Tez No: 864299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM İLKER MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
I. Dünya Savaşı'nın ardından devletlerin uluslararası hukuk alanında birlikte hareket etmek için örgüt kurma girişimine girdikleri görülmektedir. Örgütler, devletlerin bazı haklarını kuruluş sözleşmesiyle devretmesi durumunda hareket edebilmektedirler. Uluslararası hukukta ilk örnek olan Milletler Cemiyetinde devredilen yetkinin az olması sebebiyle kısıtlı hareket edebilmesine neden olmuş ve dağılmasını hızlandırmıştır. II. Dünya Savaşı sonrası kurulan Birleşmiş Milletler ise kuruluş sözleşmesinin içeriğine bakılarak devletlerin feragat edip devrettiği hakların sınırı tam belirlenememiştir. Bu sebeple uluslararası örgüt organı tarafından kurulan uluslararası cezai nitelikte bireyleri yargılama yetkisine sahip olduğunu iddia eden mahkemenin oluşturulmasının hukuki değerlendirmesinde çok farklı görüşler ortaya çıkmıştır. Tezin asıl konusu olan hukuki niteliği belirsiz bir mahkemenin yaptığı yargılamaların ne kadar yerinde olacağı hususu incelenmek istenmiştir. Ancak meselenin anlaşılabilmesi için konu I. Dünya Savaşı sonrası kurulan örgütten başlatılıp Birleşmiş Milletlerin kuruluşu, amacı, görev ve yetkileri ilk bölümde incelenmiştir. İkinci bölümde ise, daha önce uluslararası nitelikte kurulan mahkemeler incelenip Güvenlik Konseyi tarafından kurulan Yugoslavya uluslararası Ceza Mahkemesinin kuruluş süreci, yapısı, görev ve yetkisi verdiği kararların niteliği mahkemelerdeki yargılamalar ile incelenmiştir. Anahtar Sözcükler Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Birleşmiş Milletler Antlaşması, Güvenlik Konseyi, Egemenlik, Uluslararası Barış ve Güvenlik
Özet (Çeviri)
After World War I, it is seen that states attempted to establish organizations to act together in the field of international law. Organizations can act only if states transfer some of their rights through their articles of association. Due to the limited authority delegated to the League of Nations, which was the first example in international law, it caused limited movement and accelerated its dissolution. As for the United Nations, which was established after World War II, the limits of the rights that states waived and transferred could not be determined exactly by looking at the content of the founding agreement. For this reason, very different opinions have emerged in the legal evaluation of the establishment of the court established by the international organization body, which claims to have the authority to try individuals of international criminal nature. The main subject of the thesis is to examine how appropriate the judgments made by a court of uncertain legal nature will be. However, in order to understand the issue, the subject started from the organization established after World War I and the establishment, purpose, duties and powers of the United Nations were examined in the first chapter. In the second part, the previously established international courts were examined and the establishment process, structure, duty and authority of the International Criminal Court for Yugoslavia, established by the Security Council, and the nature of the decisions it gave were examined together with the trials in the courts. Key Words International Criminal Tribunal for Yugoslavia, United Nations Charter, Security Council, Sovereignty, International Peace and Security