Perioperatif kemoterapi (FLOT) verilen lokal ileri evre mide kanserli hastalarda nüks/progresyon paterninin değerlendirilmesi
Evaluation of relapse/progression pattern in treated with perioperative chemotherapy (FLOT) to locally advanced gastric cancer patients
  1. Tez No: 759786
  2. Yazar: ELİF YÜREKLİ SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Merkezimizde takip edilen ve neoadjuvan tedavi uygulanan lokal ileri evre mide kanserli hastaların klinik ve patolojik özelliklerinin nüks, progresyon ve sağkalım paternine olan etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Ekim 2017 – Ocak 2022 tarihleri arasında tanı almış olup Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'na başvuran lokal ileri evre mide kanseri ile takip edilen 49 hasta dahil edilmiştir. Retrospektif olarak hasta verileri patoloji, laboratuvar ve görüntüleme tetkikleri hasta dosyalarından taranmıştır. Bulgular: Medyan genel sağkalım süresi cerrahi operasyon geçiren grupta geçirmeyen gruba göre daha yüksekti (25.7 ay vs.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the prognostic effect of clinical and pathological features on recurrence patterns and survival patterns of locally advanced gastric cancer patients who had neoadjuvant treatment. Materials and Methods: Our study included 49 patients who were diagnosed with locally stage advanced gastric cancer and followed up at Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital Medical Oncology Department between October 2017 and January 2022. Patient data, pathology, laboratory and imaging examinations were scanned from patient files, retrospectively.