Tanzimat reformları sürecinde Vidin eyaleti (1839-1864)
Vidin province in the process of Tanzimat reforms (1839-1864)
  1. Tez No: 864352
  2. Yazar: FATMA ATABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEŞİRLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
19. yüzyıl dünya genelinde değişim ve dönüşüm çağı olarak hafızalarda yer edinmiş, bu süreçte yaşanan gelişmeler her devleti ve toplumu kendi iç dinamikleri açısından ayrı ayrı etkilemiştir. Bu yüzyıl, Osmanlı Devleti için de köklü değişikliklerin yaşandığı devletin ve toplumun yeniden şekillendiği bir asır olmuş, özellikle Tanzimat Dönemi, modernleşme açısından bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Tanzimat Fermanı'nın ilan edilmesinden sonra idari, sosyal, askeri, ekonomik, kültürel vb. pek çok alanda modernleşme süreci içerisine girilmiştir. Tanzimat'la birlikte hayata geçirilen reformlar, Tanzimat'a dâhil edilen eyaletlerde uygulanmıştır. Vidin eyaleti de Tanzimat reformlarının uygulandığı bölgelerden biri olmuştur. Bu tez çalışmasında 1839-1864 yılları arasında şehirde yaşanan gelişmeler üzerine yoğunlaşılmış ve şehri etkileyen çeşitli iç ve dış dinamikler üzerinde durulmuştur. Vidin'in idari, sosyal, demografik ve fiziki yapısı Tanzimat reformları çerçevesinde ele alınarak bu süreçte devleti ve toplumu etkileyen unsurlar Vidin eyaleti örneğinde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The 19th century has been remembered as an era of change and transformation throughout the world, and the developments in this process have affected each state and society separately in terms of their own internal dynamics. For the Ottoman Empire, this century was a century of radical changes in which the state and society were reshaped, and especially the Tanzimat Period constituted a turning point in terms of modernisation. After the proclamation of the Tanzimat Edict, a process of modernisation was initiated in many fields such as administrative, social, military, economic, cultural, etc. The reforms implemented with the Tanzimat were implemented in the provinces included in the Tanzimat. Vidin province was also one of the regions where Tanzimat reforms were implemented. This thesis focuses on the developments in the city between 1839-1864 and analyses various internal and external dynamics affecting the city. The administrative, social, demographic and physical structure of Vidin is analysed within the framework of the Tanzimat reforms and the factors affecting the state and society in this process are presented in the example of Vidin province.