Farklı ısıl işlem uygulamaları ve Myrtus communis esansiyel yağı ilavesi ile üretilen tereyağlarının bazı kalite parametrelerindeki değişimin kinetik modellenmesi
Kinetic modeling of changes in some quality parameters of butter produced with different heat treatments and addition of Myrtus communis essential oil
  1. Tez No: 864375
  2. Yazar: TÜBA ŞİMŞEK MERTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN KEÇELİ MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, farklı ısıl işlem (70-80-90ºC' de 15-30-60 s) uygulanmış kremalardan 200 ppm düzeyinde doğal antioksidan Myrtus communis esansiyel yağı (EY) ile zenginleştirilerek üretilen tereyağlarının kalite özellikleri incelenmiş ve sentetik antioksidan askorbil palmitat (AP) ile karşılaştırılmıştır. PV ve TBA oluşum kinetiğine göre 70, 80 ve 90ºC'de kontrol, M. communis EY ve AP ilaveli tereyağları için Ea değerlerinin sırasıyla 32.63 ile 42.05 kJ/mol ve 11.17 ile 20.99 kJ/mol, vitamin A, α-tokoferol ve β-karoten parçalanma Ea değerlerinin ise 35.74 ile 41.79 kJ/mol; 8.36 ile 29.19 kJ/mol ve 16.03 ile 31.27 kJ/mol olduğu bulunmuştur. M. communis EY α-pinen (% 32.90), 1,8-sineol (% 22.52), α-terpinol (% 9.40), 3-karen (% 6.91), d-limonen (% 6.30) ve β-linalol (% 3.43) gibi terpen ve terpenoidleri içermektedir. Palmitik, oleik, miristik ve stearik asit ekşi krema tereyağlarının başlıca yağ asitleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, the quality characteristics of butters produced from different heat-treated creams (15-30-60 s at 70-80-90ºC) enriched with the natural antioxidant Myrtus communis essential oil (EOs) at 200 ppm level were investigated and compared with the synthetic antioxidant ascorbyl palmitate (AP). According to PV and TBA formation kinetics, Ea values for control, M. communis EOs and AP enriched butters were found to be 32.63 to 42.05 kJ/mol and 11.17 to 20.99 kJ/mol, and vitamin A, α-tocopherol and β-carotene degradation Ea values were found to be 35.74 to 41.79 kJ/mol, 8.36 to 29.19 kJ/mol and 16.03 to 31.27 kJ/mol at 70, 80 and 90ºC, respectively. M. communis EOs contains terpenes and terpenoids such as α-pinene (32.90%), 1,8-cineole (22.52%), α-terpinol (9.40%), 3-carene (6.91%), d-limonene (6.30%) and β-linalool (3.43%). Palmitic, oleic, myristic and stearic acid are the main fatty acids of sour cream butter.