M50 (yüksek hız çeliği) malzemenin ısıl işlem proses parametrelerinin optimizasyonu ve etkilerinin incelenmesi
An optimization of heat treatment process parameters of M50 (high speed steel) material and investigation of its effects
  1. Tez No: 863395
  2. Yazar: NİSA YAĞMUR EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, M50 malzemesinin ısıl işlem parametrelerinin optimizasyonu ve etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda M50 çeliğine, tuz banyosunda soğutma sonrasında temper öncesi kriyojenik işlem, temper sonrası kriyojenik işlem ve temperlerarası kriyojenik işlem uygulamaları ile farklı ısıl işlem çevrimleri uygulanarak temperlenmiş martenzit + kalıntı östenit ve karbürlerden oluşan mikroyapılar elde edilmiştir. Bu işlemler sonrasında kalıntı gerilim, kalıntı östenit, mikroyapı, sertlik ve aşınma oranlarına etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda üç ana ısıl işlem son ürünleri değerlendirildiğinde kalıntı östenit değerleri %1'in altında olmakla beraber benzer mikroyapılara sahiptirler. En yüksek sertlik ve en düşük aşınma oranı gösteren temperlerarası grup incelendiğinde yüksek kalıntı gerilim seviyeleri tespit edilmiştir. Temperlerarası grupta bulunan olası çatlama riski nedeniyle temper sonrası kriyojenik işlem uygulanan grup, yüksek sertlik ve düşük aşınma değerlerine ile öne çıkmaktadır. Üç ana ısıl işlem grubu içerisinde en optimize ısıl işlem çevrimi, yapıdaki en düşük kalıntı gerilmeyi içerdiği için ilk temperlemeden sonra 30 dakika süreyle kriyojenik işlem uygulanan ısıl işlem çevrimidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to optimize the heat treatment parameters of M50 material and to investigate their effects. In this direction microstructures consisting of tempered martensite + retained austenite and carbides were obtained by applying different heat treatment cycles to M50 steel with pre-temper cryogenic treatment, post-temper cryogenic treatment and inter-temper cryogenic treatment applications after cooling in a salt bath. The effects of these treatments on residual stress, retained austenite, microstructure, hardness and wear rates were investigated. As a result of this study, when the three main heat treatment end products are evaluated, they have similar microstructures with retained austenite values below 1%. When the inter-temper group showing the highest hardness and lowest wear rate was analyzed, high residual stress levels were found. Due to the possible risk of cracking in the inter-temper group, the post-temper cryogenic treatment group stands out with its high hardness and low wear values. The most optimized heat treatment cycle among the three main heat treatment groups is the heat treatment cycle in which cryogenic treatment for 30 minutes after the first tempering, since it contains the lowest residual stress in the structure.