Mısır hasat artıklarının kimyasal veya biyolojik yöntemlerle yem değerinin iyileştirilmesi
Improving feed value of maize harvest residues by chemical or biological methods
- Tez No: 864404
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada mısır hasat artıklarının kimyasal veya biyolojik yöntemlerle yem değerinin iyileştirilmesi araştırılmıştır. İlk denemede mısır hasat artıkları %0, %15, %30 melas, %0, %2, %4 üre ile ikinci denemede mısır hasat artıkları 0 g/kg, 5 g/kg, 10 g/kg maya, 0 g/kg,1.5 g/kg, 3 g/kg enzim ile muamele edilerek 3x3 faktöriyel tertipte 9 farklı besin madde içeriğini zenginleştirici kimyasal etkili sıvı ve biyolojik etkili sıvı ile 1:1 oranında olacak şekilde herbiri 2 kg kuru madde içeren plastik poşetlerde 6' şar tekerrürlü olarak hazırlanmış karanlık ortamda 21 gün fermentasyona bırakılmıştır. Süre sonunda açılıp pH, NH3-N/TN, inkübasyon sonu kuru madde, organik madde, ham protein, ham, yağ, ham kül, ham selüloz, nitrojensiz öz madde, ADFom, NDFom, ADL, hemiselüloz, ADIP, NDIP, in vitro gaz üretim miktarları, metabolize olabilir enerji (ME), net enerji laktasyon (NEL) düzeyleri, organik madde sindirilebilirlikleri (OMS), in vitro kuru madde sindirilebilirlikleri (in vitro KMS), in vitro NDF sindirilebilirlikleri (in vitro NDFS), toplam mezofil aerobik genel canlı, laktik asit bakterileri, koliform, E.coli, enterekok, campylobacter, maya, küf, salmonella düzeyleri tespit edilmiştir. İlk denemede inkübasyon sonu kuru madde,ham yağ, ADFom, NDFom, ADL, ADIP, in vitro KMS, in vitro gaz üretim miktarları bütün inkübasyon süreleri (3, 6, 9, 12, 24, 48, 72, 96.saat), 96. saat pH, OMS, ME, pH, NH3-N/TN, campylobacter değerleri bakımından gruplar arasında farklılıklar önemli bulunmuştur (P0.05). Salmonella gruplarda tespit edilmemiştir. İkinci denemede ise inkübasyon sonu kuru madde, organik madde, ham protein, ham yağ, ham selüloz, ham kül, ADL, in vitro NDFS 12, 48, 72, 96. saat in vitro gaz üretim miktarları bakımından gruplar arasında farklılıklar önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Nitrojensiz öz madde, ADFom, NDFom, ADIP, NDIP, in vitro KMS, 3, 6, 9, 24. saat in vitro gaz üretim miktarları, 96.
Özet (Çeviri)
In this study, improving the feed value of maize harvest residues by chemical or biological methods was investigated. In the first trial, maize harvest residues were mixed with 0%, 15%, 30% molasses, 0%, 2%, 4% urea, and in the second trial maize harvest residues were mixed with 0 g/kg, 5 g/kg, 10 g/kg yeast, 0 g/kg, 1.5 g/kg, 3 g/kg enzyme treated with in a 3x3 factorial arrangement, with chemically and biologically effective liquids enrichment of 9 different nutrients in a 1:1 ratio in plastic bags containing 2 kg of dry matter in 6 replicates. Thet were left to fermentation for 21 days in a dark environment. At the end of the period, they were opened and pH, NH3-N/TN, dry matter after incubation, dry matter, organic matter, crude protein, ether extract, crude ash, crude cellulose, nitrogen-free extract, ADFom,NDFom, ADL, ADIP, NDIP, in vitro gas production, metabolisable energy (ME), net energy lactation (NEL), organic matter digestibility (OMD), in vitro dry matter digestibility (in vitro DMD), in vitro NDF digestibility (in vitro NDFD), total mesophyll aerobic general organism, lactic acid bacteria, coliform, E.coli, enterococcus, campylobacter, yeast, mold and salmonella levels were determined. In the first trial, differences were found to be significant between groups in terms of dry matter after incubation, ether extracts, ADFom, NDFom, ADL, ADIP, in vitro DMD, in vitro gas production, all incubation periods (3, 6, 9, 12, 24, 48, 72, 96 hours), 96th hour pH, pH, OMD, ME, NH3-N/TN, campylobacter values (P0.05). Salmonella was not detected in the groups. In the second trial, differences were found to be insignificant between groups in terms of dry matter after incubation, organic matter, crude protein, ether extracts, crude cellulose, ash, ADL, in vitro NDFD 12, 48, 72, 96th hour in vitro gas production (P>0.05).