El masajı ve oyun etkinliğinin yaşlılarda yalnızlık, konfor ve psikolojik iyi oluş düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of hand massage and gaming activity on loneliness, comfort and psychological well-being levels in the elderly
  1. Tez No: 864418
  2. Yazar: AYSUN KAZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
El masajı ve oyun etkinliğinin yaşlılarda yalnızlık, konfor ve psikolojik iyi oluş düzeylerine etkisinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini 20 el masajı, 20 oyun etkinliği ve 20 kontrol grubu yaşlı oluşturdu. Veriler, Temmuz 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında Mersin'de bulunan üç ayrı huzurevinde/bakımevinde kalan yaşlılara“Yaşlı Tanıtım Formu”ile ön test“Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği (YİYÖ)”,“Genel Konfor Ölçeği (GKÖ)”ve“Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WE-MİOÖ)”uygulanarak toplandı. El masajı grubuna dört hafta boyunca haftanın üç günü her bir ele 10'ar dakika olmak üzere toplam 20 dakika el masajı uygulandı. Oyun etkinliği (Jenga) grubuna dört hafta süresince haftada bir gün en az yarım saat Jenga oyunu oynatıldı. Kontrol grubu kurumun sunduğu hizmetlerden ve etkinliklerden yararlandı. Beşinci haftada el masajı, oyun etkinliği ve kontrol grubuna son test olarak YİYÖ, GKÖ ve WE-MİOÖ tekrar uygulandı. Veriler Ki-Kare, Wilcoxon, Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The sample of the study, which was conducted as a randomized controlled study to examine the effects of hand massage and game activity on loneliness, comfort and psychological well-being levels in the elderly, consisted of 20 hand massage, 20 game activities and 20 control group elderly people. The data are collected from the elderly living in three separate nursing homes in Mersin between July 2022-May 2023 by applying the“Elderly Identification Form (EIF)”as well as making use of the“Loneliness Scale for the Elderly (LSE)”,“General Comfort Scale (GCS)”and“Warwick-Edinburgh Mental Health Scale (WE-MHS)”as pre-test. The hand massage group received hand massage for a total of 20 minutes, 10 minutes on each hand, three days a week for four weeks. The game activity (Jenga) group is made to play the Jenga game once a week for four weeks. The control group received the institution's service and activities. In the fifth week, the LSE, GCS, and WE-MHS are applied again to the hand massage, game activity and control groups as a post-test. The data set is evaluated with the Chi-Square, Wilcoxon, Kruskal Wallis H and the Mann-Whitney U tests.