Okul öncesi etkileşimli oyuncak kitap çalışmalarının tasarım ve baskı tekniklerinin incelenmesi
Investigation of the design and printing techniques of preschool interactive toybook works
- Tez No: 928731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KARAGÖL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ŞENGÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Resimli çocuk kitapları, hedeflediği mesajı iletmek için metnin resimlemeler ve illüstrasyonlarla desteklendiği kitaplardır. Bu kitapların amacı çocukların duygusal gelişimlerine katkı sağlamak ve temel değerler eğitimi kazanmalarını desteklemek, eğlenirken öğretmektir. Gelişen baskı teknolojileri ve çocuk eğitimine verilen değerin artmasıyla çocuk kitapları da farklı içerikler ve biçimler kazanmaya başlamıştır. Çocukların eğitim sürecinde, görsel deneyimlere yer vermek, dokunsal etkileşim sağlamak, oyun yoluyla öğrenmeyi desteklemek ve eğlenceyi öğrenme ile birleştirmek, bilginin kalıcı olmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma; çocuk kitaplarının etkileşimli kitaba uzanan yolculuğunda tasarım ve baskı açısından gelişmeleri teorik olarak örneklerle ele almaktadır. Resimli çocuk kitaplarının tanımı ve tarihsel gelişimi, çocuk kitabı türleri, etkileşimli oyuncak kitap uygulamalarında grafik tasarımın yeri ve işlevi, biçim ve içerik açısından incelenmektedir. Bu kitapların çocuklara verdikleri kazanımları ortaya koyarak, nitelikli bir etkileşimli çocuk kitabı uygulamasının biçim ve içerik yönünden nasıl olması gerektiği araştırılmıştır. Etkileşimli oyuncak çocuk kitaplarının fikir aşamasından başlayıp okuyucuya kadar uzanan yolculuğuna tanık olunup, gelişen baskı teknikleri ile üretilen etkileşimli oyuncak çocuk kitabı uygulamaları alanındaki çeşitlilik, tasarım ilkeleri ve teknik özellikleri incelenmiştir. Etkileşimli oyuncak çocuk kitabı alanındaki bütün kitap baskı yöntemleri arasından belirlenen on tasarım ve baskı uygulaması ele alınarak, nitelikli bir etkileşimli oyuncak çocuk kitabının biçim ve görsel yönünden nasıl olması gerektiği, bu kitapların grafik tasarım ve baskı süreçleri analiz edilmiştir. Böylece, tasarımcı, yayınevi, yazar, çizer ve matbaalara rehberlik edebilecek bir kaynak oluşturulması hedeflenmiştir. Araştırmada kitaplar ebat, tasarım, içerik, etkinlik, baskı ve teknik olarak analiz edilmiş, oluşum süreçleri ele alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre etkileşimli oyuncak çocuk kitapları biçim, görsel ve teknik olarak benzerlikler gösterirken, etkileşim şekilleriyle birbirinden ayrışmaktadır. Kitaplarda görseller ve etkileşim unsurları ön plana çıkarken, çocuklarda hayal gücünün ve ince motor becerilerinin gelişimi, el-göz koordinasyonunun sağlanması, dil ve kelime bilgisi kazanımıyla birden fazla duyu organına hitap ederek çok yönlü bir öğrenme sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
llustrated children's books are books in which the text is supported by illustrations and pictures to convey the intended message. The aim of these books is to contribute to the emotional development of children and to support their acquisition of basic values education, and to teach while having fun. With the developing printing technologies and the increasing value given to child education, children's books have also begun to gain different contents and forms. In the educational process of children, including visual experiences, providing tactile interaction, supporting learning through play and combining fun with learning play an important role in the retention of knowledge. This study theoretically examines the developments in terms of design and printing in the journey of children's books to interactive books with examples. The definition and historical development of illustrated children's books, types of children's books, the place and function of graphic design in interactive toy book applications are examined in terms of form and content. By revealing the gains that these books provide to children, it has been investigated how a qualified interactive children's book application should be in terms of form and content. The journey of interactive toy children's books from the idea stage to the reader was witnessed, and the variety, design principles and technical features of interactive toy children's book applications produced with developing printing techniques were examined. Ten design and printing applications determined from all book printing methods in the field of interactive toy children's books were examined, and how a qualified interactive toy children's book should be in terms of form and visuals, and the graphic design and printing processes of these books were analyzed. Thus, it was aimed to create a resource that can guide designers, publishers, writers, illustrators and printing houses. In the research, books were analyzed in terms of size, design, content, activity, printing and technique, and their formation processes were discussed. According to the findings obtained, interactive toy children's books show similarities in form, visuals and technique, while they differ from each other in terms of interaction methods. While visuals and interaction elements come to the fore in books, it aims to provide a multi-faceted learning by addressing more than one sense organ with the development of imagination and fine motor skills in children, ensuring hand-eye coordination, and acquiring language and vocabulary.