MÖ II. binyıl Batı Anadolusu'nda Kaymakçı savunma sistemi
The defense system of Kaymakçı in second Millennium BCE Western Anatolia
- Tez No: 864431
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Çalışma temelde bir örnek çalışma olup Kaymakçı özelinde ilerlemektedir. Batı Anadolu'da bulunan MÖ II. binyıl yerleşmesi olan Kaymakçı savunma sisteminin mimari ve askerî açıdan incelenmesi hedeflenmiştir. Kaymakçı'nın savunma sistemlerinde kullanılan malzemeler, yapı elemanları ve inşa teknikleri tanımlaması yapılmıştır. Tüm bu bilgiler eşliğinde 1990'lı yılların sonlarında arkeolojiye girmiş olan mimari enerji analizi kullanılarak Kaymakçı'nın savunma sistemi inşaatı için üç farklı boyutta hazırlanan senaryoda harcanan maliyet hesaplaması yapılmıştır. Kaymakçı yerleşimi Hitit ve Miken kültürü temelinde Batı Anadolu'daki çağdaş yerleşimlerle tipolojik açıdan kıyaslanarak bulunduğu çevredeki konumu ve önemi okunmaya çalışılmıştır. Batı Anadolu'daki yerleşimler dışında, kullanılan kimi malzemeler açısından bakıldığında Batı Anadolu'daki bazı çağdaşları ve Hitit kültürü ile daha benzer bir profil çizdiği söylenebilir. Ayrıca dönemin savunma stratejileri göz önünde bulundurularak görünürlük analizi sayesinde Kaymakçı savunma yapısından üç farklı boyut içinden en verimli olanı belirlenebilmiştir. Daha önceden Miken yerleşimlerinin savunma yapılarına uygulanmış olan mimari enerji analizi ve Hitit suru rekonstrüksiyonunda yapılan maliyet hesaplaması ile Kaymakçı için hesaplanmış olan maliyet tablosu karşılaştırılarak Kaymakçı ekonomisinin diğer kültürlerin ekonomisiyle karşılaştırma yapmasına olanak tanımıştır. Tüm analiz ve kıyaslamaların sonucunda Kaymakçı'nın daha çok yerel özellikler gösteren, oldukça maliyetli inşaat faaliyetini karşılayacak ekonomiye sahip, öne sürüldüğü şekilde bulunduğu coğrafyanın başkenti olmaya aday yerleşim olarak değerlendirilme iddiasını koruyor gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is fundamentally a case study and progresses in the context of Kaymakçı. The aim of the study is to examine the defense system of Kaymakçı, a second millennium BCE settlement in western Anatolia, in terms of architecture and military functions. First, the fortification's materials, building elements, and construction techniques are defined. This information is then used in an architectural energetics analysis, an approach that entered archaeology in the 1990s, and cost estimates are calculated for three size estimates for the fortification of Kaymakçı. The fortification at Kaymakçı is then compared typologically with contemporary settlements in western Anatolia, and its location and importance are considered with relation to Hittite and Mycenaean cultures. In terms of materials used at Kaymakçı, the fortification is similar to its contemporaries in western Anatolia and Hittite culture. In addition, considering defensive strategies of the period, the most efficient of the three size estimates for the defense system of Kaymakçı was determined with the help of viewshed analysis. Architectural energetics analyses applied to defensive structures of the Mycenaean and Hittite worlds and their resulting cost estimates were compared with the cost estimates for the fortification of Kaymakçı, demonstrating that the Kaymakçı was able to muster comparable levels of labor. As a result of all analyses and comparisons, Kaymakçı still appears to be a candidate for the capital of the geography in which it is located. Its fortification characteristics are more local than not, and it had the ability to provide for very costly construction activities.