Ölüm sürecinde manevi danışmanlık ve rehberlik
Pastoral care and counselling in the process of death
- Tez No: 864438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ölüm insanın yaşam boyu tecrübe edemeyeceği bir olgudur. Bu nedenle insan tarih boyunca ölümü merak etmiştir. Felsefe, psikoloji ve teolojinin yakından ilgilendiği ölüm konusu hakkında pek çok söz söylenmiştir. Ancak ölüm hala insanlar için bir gizem olarak görülmektedir. Yaşamla birlikte var olan ölüm insana hayatın anlamını ve değerini öğretebilecek en önemli dersi veriyor olsa da birey için ölüm kabul edilmesi en zor durumlardan biridir. Karşılaştığı zor durumlarla birey genellikle kendi başına üstesinden gelememektedir. Bu durumda kendi dini inancı ve manevi değerleri doğrultusunda bir yardıma ihtiyaç duyabilmektedir. Manevi danışmanlık ve rehberlik de bireye ihtiyacı olan bu desteği verebilen bir bilim dalıdır. Ölüm gibi zorlu yaşam durumlarında bireyin yanında olabilen, ölüm refakatinde bulunabilen, ölmekte olan bireye ve yakınlarına yardımcı ve rehber olabilen manevi danışmanlar, bireylere ihtiyaç duydukları profesyonel desteği sunmaktadır. Yakınını kaybetmiş bireylere rehberlik ederken başa çıkma becerilerini artırmasında ve bireyin kendi potansiyelini gerçekleştirmesinde destekleyici olan manevi danışman, yas sürecinde de bireylere rehberlik etmektedir. Ölüm korkusu yaşayan bireylerin ölüm mefhumunu anlamalarına rehberlik ederek bireyin ölümün hakiki manasını keşfetmesinde ona eşlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Death is an occurrence that an individual cannot experience throughout their lifetime. Therefore, humans have been curious about death throughout history. Philosophy, psychology, and theology have delved into the subject of death, and many words have been spoken on this matter. However, death is still perceived as a mystery for humans. Although death, existing alongside life, offers the most crucial lesson to teach the meaning and value of life, accepting death is one of the most challenging situations for an individual. Faced with such challenging situations, individuals often cannot overcome them on their own. In such cases, they may need assistance in line with their religious beliefs and spiritual values. Pastoral care and counselling are branches of knowledge that can provide the support individuals need. In difficult life situations, such as death, spiritual counselors, who can be present for the individual, provide assistance and guidance to the dying person and their loved ones, offering the needed support in accordance with their religious and spiritual values. Spiritual counselors offer professional support to individuals in their time of need. While guiding individuals who have lost a loved one, spiritual counselors enhance coping skills and provide support for individuals to realize their potential. In the grieving process, spiritual counselors guide individuals and help them cope. By guiding individuals who fear death, they help them understand the concept of death and accompany them in discovering the true meaning of death.