Palyatif bakım servislerinde yatan hastaların manevi iyi oluşları ve manevi endişelerinin incelenmesi
Investigation of the spiritual well-being and spiritual concerns of patients hospitalized in palliative care
- Tez No: 1008167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA BEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada palyatif bakım servislerine yatırılan hastaların manevi iyilik düzeylerini belirlemek ve uygulanan ölçekler ile yapılan tespitleri değerlendirmek amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesinde bulunan Palyatif Bakım servisine yatarak tedavi ve bakım hizmetinden faydalanan, 142 kadın, 58 erkek olmak üzere gönüllü 200 hasta üzerinde uygulanmıştır. Hastalara,“Manevi İyilik Hali”(FACIT-SP 12) ve“Manevi Endişeler Kontrol Listesi”ölçekleri uygulanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan genel tarama modeli kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 20 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda katılımcıların manevi iyilik düzeylerinin ortalaması yüksek, anlam alt boyutu ortalaması çok yüksek, barış alt boyutu ortalaması orta ve inanç alt boyutu ortalaması çok yüksek olarak bulunmuştur. Katılımcıların manevi endişelerinin belirlenmesine yönelik yapılan analiz sonucunda, katılımcıların en fazla ölüm korkusu, geçmişteki davranışlardan pişmanlık duymak, duaların işitilmemesi, ölüm sürecinden korkma, geçmişteki davranışlardan dolayı suçluluk, cehennem korkusu ve başkalarına karşı affedicilik yönünden endişe duydukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak katılımcıların manevi iyilik düzeylerinin iyi seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the level of spiritual well-being of patients admitted to palliative care units and to evaluate the findings obtained through the applied scales. In this context, the study was conducted on 200 voluntary patients—142 women and 58 men—who received inpatient treatment and care services in the Palliative Care Unit of Prof. Dr. Feriha Öz Emergency Hospital. The“Spiritual Well-Being”(FACIT-Sp 12) scale and the“Spiritual Concerns Checklist”were administered to the patients. The study used the general survey model, one of the quantitative research approaches. Statistical analyses were performed using SPSS version 20 software. The normal distribution of the data was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test. As a result of the study, the average spiritual well-being level of the participants was found to be high. The mean score of the meaning sub-dimension was very high, the peace sub dimension was moderate, and the faith sub-dimension was very high. In the analysis aimed at identifying participants' spiritual concerns, it was found that the most common concerns included fear of death, regret over past behaviors, feeling that prayers are not heard, fear of the dying process, guilt due to past actions, fear of hell, and concerns related to forgiveness toward others.