Meme koruyucu cerrahi ve radyoterapi uygulanan erken evre (I-II) meme kanserli hastalarda lokal kontrol ve kozmetik sonuçlar
The Local control and cosmetic outcome of the patients with early stage (I-II) breast cancer whom treated with conservative surgery and radiotherapy
  1. Tez No: 91939
  2. Yazar: H. MURAT ÇALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAKTAV DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ocak 1991- Aralık 1996 tarihleri arasında erken evre (Evre I-II) meme kanseri tanısı alarak İÜ Onkoloji Enstitüsü'ne başvuran 311 hastanın medyan 5 yıl takipli 286'sı (% 92) üzerinden lokal kontrol ve sağkalım sonuçları hesaplanmıştır. Kozmetik değerlendirme için ise en az 3 yıl takipli 109 hasta (% 35) niteliksel ve niceliksel değerlendirme yöntemleriyle incelenmiştir. Hastaların medyan izlem süresi 61.8 aydır (min: 13.1; maks: 108.13 ay). Yaş ortalaması 46.5 ±11.8 olup, en genci 21, en yaşlısı ise 81 yaşındadır. 204 (% 65.6) hasta pre yada perimenopoze iken 107 (% 34.4) hasta postmenopozedir. 135 hasta (% 43.4) Ti, 176 hasta (% 56.6) T2 evresindedir. AJCC evrelemesine göre ise hastaların 84'ü (% 27) Evre I, 152'si (% 48.9) Evre Ha, 70'i (% 22.5) Evre Ilb'dir. Histopatolojik olarak 234 hasta (% 75.2) invaziv duktal karsinom, 20 hasta (% 6.4) invaziv lobüler karsinom, 17 hasta (% 5.5) kombine (invaziv duktal + lobüler) tip karsinom tanısını almışlardır. Bu 3 1 1 hastaya kliniğimizde Co-60 cihazı ile meme tanjansiyel alandan 46-50 Gy (2 Gy/gün) radyoterapi dozu verilmiştir. Hastalarımızın 172'sine (% 55.3) eksternal veya intersitisyel boost uygulanmıştır. Boost yapılan hastaların 11 7' sine (% 68) elektron boostu, 55 'ine (% 32) ise iridyum 192 ile 10-16 Gy olacak şekilde boost uygulanmıştır. Çalışma sonunda, genel sağkalım oranlarımız 5 yıl için % 86. 57, 8 yıl için ise % 84.1 olarak saptanmıştır. Lokal kontrol oranlarımız ise 5 yıl için % 92.3 ve 8 yıl için % 89.2 olarak bulunmuştur. Medyan 5 yıl takip sonunda izole meme içi nüks oranı % 6.3; eş zamanlı meme ve uzak nüks oranımız ise % 7.7'dir. Univariet analizde lokal kontrolü olumsuz etkileyen faktörlerin; 50 yaş altında olmak (p: 0.029), pre/perimenopoze olmak (p: 0.034), aksilla için ayrı insizyon yöntemi kullanmak (p: 0.037), tümör çapının 2 cm'nin üzerinde olması (p: 0.014), invaziv duktal karsinom patolojik tanılı olmak (p: 0.016), tüm memeye 50 Gy altında doz vermek (p: 0.050), tümör yatağına 50 Gy'in altında doz vermek (p: 0.006), radyoterapinin kemoterapiden sonra uygulanmış olması (p: 0.039), hormonoterapinin radyoterapiden sonra verilmesi (p: 0.014) şeklinde oldukları tespit edilmiştir. Multivariet analizde ise yaş (p: 0.0529), aksiller insizyon tipi (p: 0.0106) ve histopatolojik tanı (p: 0.0019) anlamlı çıkmıştır. Niteliksel kozmetik sonuçlarımızı incelediğimizde ise mükemmel-iyi kozmetik sonuç oranımızın % 78.9 olduğunu ayrıca niteliksel ve niceliksel kozmetik değerlendirme yöntemleri arasında yüksek korelasyon bulunduğunu görmekteyiz. Univariet analizde niteliksel kozmetik sonuçları olumsuz etkileyen faktörler; koruyucu tedavilerin başlangıç yıllarında (1991-1993) ameliyat edilmiş olmak (p: 0.032), meme koruyucu cerrahide özelleşmemiş merkezlerde ameliyat edilmiş olmak (p: 0.046), eksizyon boyutunun 200 cm3'ün üzerinde olması (p: 0.040), tümör çapının 2 cm'nin üzerinde olması (p: 0.020), evre lib olmak (p: 0.028), multifokalite (p: 0.0001) olarak bulunmuştur. Multivariet 68analizde ise yalnızca koruyucu tedavilerin başlangıç yıllarında (1991-1993) ameliyat edilmiş olmak (p: 0.0069) anlamlılığını korumuştur. Univariet analizde niceliksel kozmetik sonuçları olumsuz etkileyen faktörler; tümör tarafının sağ meme olması (p: 0.012), eksizyon boyutunun 200 cm3'ün üzerinde olması (p: 0.001), enblok aksiller insizyon yöntemi kullanmak (p: 0.034), tümör çapının 4 cm'nin üzerinde olması (p: 0.006), N pozitif olmak (p: 0.029), evre lib olmak (p: 0.006), multifokalite (p: 0.001), erken reaksiyon olarak kuru deskuamasyon görülmesi (p: 0.037) olarak tespit edilmiştir. Multivariet analizde ise eksizyon boyutunun 200 cm3'ün üzerinde olması (p: 0.025), tümör çapının 4 cm'nin üzerinde olması (p: 0.006) anlamlılıklarını korumuşlardır. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we presented the results of local control and overall outcome of 286 of 3 1 1(92 %) patients (pts) with a follow up 5 years who were applied to Institute of Oncology University of Istanbul in between January 1991 and December 1996 with early stage (stage I and II) breast cancer. For cosmetic outcome, 109 pts (35 %) were evaluated by quantitative and qualitative cosmetic methods. The median follow up was 61.8 months (minimum: 13.1; maximum: 108.3) and the average age was 46.5±1 1.8 years (min: 21; max: 81). When 204 pts (65.6 %) were pre-perimenopausal, 107 pts (34.4 %) were postmenopausal. According to T stage, 135 pts (43.4 %) were Ti, 176 pts (56.6 %) were T2 and for AJCC staging system 84 pts (27 %) were Stage I, 1 52 pts (48.9 %) were Stage Ha and 70 pts (22.5 %) were Stage lib. For histopathological diagnosis 234 pts (75.2 %) had invasive ductal carcinoma, 20 pts (6.4 %) had invasive lobular carcinoma and 17 pts (5.5 %) had mixed histology (ductal + lobular). All of the 311 pts were treated with 46-50 Gy (2 Gy/day) that delivered to whole breast by Co-60 external beam treatment unit. 172 pts (55.3 %) were given 10-16 Gy boost dose; 117 pts of 172 (68 %) were treated with external beam and 55 pts (32 %) with Ir-192 brachytherapy method. At the end of the study, overall survival rates were 86.5 % for 5 years and 84.1 % for 8 years; the results of local control rate were 92.3 % for 5 years and 89.2 % for 8 years. With a follow up 5 years isolated breast recurrence rate was 6.3 %, breast and regional lymph nods recurrence rate was 7.7 %. We found that being under 50 years old (p: 0.029), being pre/perimenopausal status (p: 0.034), using separate axillary incision method (p: 0.037), >2cm tumor size (p: 0.014), to have invasive ductal carcinoma histology (p: 0.016), to deliver under 50 Gy to whole breast (p: 0.050), to deliver under 50 Gy to tumor bed (p: 0.006), to carry out radiotherapy after chemotherapy (p: 0.039) and to give hormonal therapy after radiotherapy (p: 0.014) had adverse effects on local control in univariate analysis. Whereas multivariate analysis showed that young age (p: 0.0529), axillary incision method (p: 0.0106) and histopathological diagnosis (p:0. 0019) were still statistically significant. For qualitative cosmetic evaluation, we found that our perfect-good cosmetic results rate was 78.9 % and there is a high correlation between qualitative and quantitative cosmetic evaluation methods. In univariate analysis, being operated at the era of beginning of conservative treatment (between 1991- 1993) (p: 0.032), being operated by surgeons not concerning on conservative surgery (p: 0.046), resected breast tissue larger than 200 cm3 (p: 0.040), > 2cm tumor size (p: 0.020), being stage lib (p: 0. 028), multifocality (p: 0.0001), had adverse effects on qualitative cosmetic results. In multivariate analysis only the date of cosmetic surgery (p: 0.0069) has persisted being statistically significant. 70For quantitative cosmetic evaluation, in univariate analysis, the tumors in right breast (p: 0.012), resected breast tissue larger than 200 cm (p: 0.001), using en-block axillary incision method (p: 0.034), > 4cm tumor size (p: 0.006), being pathological N positive (p: 0.029), being stage lib (p: 0. 006), multifocality (p: 0.001), present early radiation side effect as dry desquamation (p: 0.037) had adverse effects on quantitative cosmetic results. In multivariate analysis resected breast tissue larger than 200 cm3 (p: 0.025) and > 4cm tumor size (p: 0.006) have persisted being statistically significant. 71