4.sınıf sosyal bilgiler öğretim programı ve ders kitabının temel yaşam becerileri açısından incelenmesi
Examining the 4th grade social studies curriculum and textbook in terms of basic life skills
  1. Tez No: 864475
  2. Yazar: DİLEK MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU TANERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde eğitim, çocuklarımızın geleceğini şekillendirmek adına kilit bir rol oynamaktadır. İlkokul çocuklarının beceri gelişimine katkı sağlamak için ders kitapları, eğitim sürecinde kritik bir araç olarak öne çıkmaktadır. Ders kitapları, çocuklara sadece bilgi kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda onlara hayatları boyunca kullanabilecekleri pratik becerileri öğretme görevini üstlenir. Ders kitapları aracılığıyla çocuklara kazandırılan beceriler, sadece sınıf içinde değil, aynı zamanda günlük yaşamlarında da onlara rehberlik eder. Problem çözme, iletişim kurma, sosyal katılım gibi beceriler, çocukların karşılaşacakları zorluklarla baş etmelerine yardımcı olur. Bu beceriler, onların sosyal ilişkilerini güçlendirir, özgüvenlerini artırarak yaşam becerilerini kazanmalarına katkıda bulunur. Bu araştırmada 2018 Hayat bilgisi Dersi Öğretim Programında bulunan temel yaşam becerileri olarak adlandırılan becerilerden yola çıkılarak yine 2018 yılında uygulanmaya başlanmış Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programında bu becerilerden hangilerinin bulunduğu, bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan ve ilkokul dördüncü sınıflarda okutulan ders kitabında yer alan metinlerde bu becerilere işaret eden ifadelerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Verilerin toplanması ve analiz edilmesinde doküman analizi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre 2018 Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı ile 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programında toplam 10 ortak temel yaşam becerisinin yer aldığı görülmüştür. Ayrıca ilkokul dördüncü sınıfta okutulan ders kitabında ortak temel yaşam becerilerinin tamamının bulunduğu, ancak beceriye ilişkin ders kitabı ifadelerin gerek öğrenme alanları gerekse kitap genelinde dengeli dağılım göstermediği yönündedir.
Özet (Çeviri)
Today, education plays a key role in shaping the future of our children. To contribute to the skill development of primary school children, textbooks stand out as a critical tool in the educational process. Textbooks not only provide children with knowledge, but also teach them practical skills that they can use throughout their lives. The skills that children acquire through textbooks guide them not only in the classroom but also in their daily lives. Skills such as problem solving, communication and social participation help children cope with the challenges they face. These skills strengthen their social relationships, increase their self-confidence and contribute to the acquisition of life skills. In this study, based on the skills called basic life skills in the 2018 Life Science Course Curriculum, it was aimed to determine which of these skills are included in the Social Studies Course Curriculum, which started to be implemented in 2018, as well as the statements that point to these skills in the texts in the textbook approved by the Ministry of National Education and taught in primary school fourth grades. Qualitative research design was used in the study. Document analysis method was used to collect and analyze the data. According to the results obtained from the research, it was seen that there are a total of 10 common basic life skills in the 2018 Life Studies Curriculum and 2018 Social Studies Curriculum. In addition, the textbook taught in the fourth grade of primary school contains all of the common basic life skills, but the textbook expressions related to the skill do not show a balanced distribution both in learning areas and throughout the book.