Tarihi Malatya-Sivas yol güzargahı üzerinde bulunan Türk Devri yapıları (Malatya-Hekimhan)
History Malatya-Sivas connection way (Malatya-Hekimhan)
- Tez No: 864490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tarihi bağlantı yolları çağlar boyunca insanların uygar bir seviyeye ulaşmasında etkin rol oynamıştır. Yalnızca ticari faaliyetleri ile sınırlandıramayacağımız tarihi yollar için Anadolu toprakları önemli bir merkez haline gelmiştir. Çalışmamızda tarihi ipek yolunun geçmişteki öneminden bahsedilmiş olup Anadolu coğrafyasında ki önemi ve güzergâhları belirtilmiştir. Bu güzergâhlardan Malatya- Sivas bağlantı yolu, Malatya - Hekimhan arasındaki yol ağının tarihi süreç içerisindeki yeri ve söz konusu yol üzerinde bulunan Türk Devri yapılarına tesiri araştırmalarımız neticesinde Sanat Tarihi alanında bilimsel bir değerlendirmesinin yapılmadığı tespit edilmiş olup tarafımızca ele alınmıştır. Tarihi bir öneme sahip olan yol ağının Anadolu'da hangi dönemlerde etkin bir şekilde kullanıldığı ve tarihçesi hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Çalışmada Malatya-Hekimhan arasında bulunan ve çalışmanın katalog bölümünü oluşturacak, farklı dönemlerde inşa edilmiş Türk Devri yapıları tespit edilmiş, günümüze ulaşan söz konusu yapıların saha çalışması ile birlikte fotoğrafları çekilmiş, yapıların ölçüleri alınıp planları çıkarılarak toplu bir şekilde çalışma konumuzu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Historical connection roads have played an active role in helping people reach a civilized level throughout the ages. Anatolian lands have become an important center for historical roads that we cannot limit only with commercial activities. In our study, the importance of the historical silk road in the past has been mentioned and its importance and routes in Anatolian geography have been stated. Among these routes, the Malatya- Sivas connection road, the place of the road network between Malatya and Hekimhan in the historical process and its effect on the Turkish Period structures on the road in question have been determined that no scientific evaluation has been made in the field of Art History as a result of our research and have been handled by us. Detailed information is given about the periods in which the road network, which has a historical importance, was used effectively in Anatolia and its history. In the study, the Turkish Period structures built in different periods between Malatya-Hekimhan, which will constitute the catalog section of the study, were identified, the photographs of the buildings that have survived to the present day were taken together with the field work, the measurements of the buildings were taken and the plans were taken and collectively constituted our study subject.