İmar planlarının idari ve yargısal denetimi
Administrative and judicial audit of zoning plans
  1. Tez No: 864492
  2. Yazar: HACI OSMAN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKŞAH ÇIRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İdare hukukunun alt dallarından olan İmar Hukuku, geçmişe nazaran daha hızlı gelişmekte, bu gelişmenin yanında artık hemen her insan imar planlarının etki ve sonuçlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu doğrultuda günümüzde önemli bir hukuk alanı olarak karşımıza çıkan İmar Hukuku da bu gelişimden nasibini alarak daha detaylı ve hemen her noktası kanun ve yönetmeliklerle düzenlenen bir duruma gelmiştir. İmar hukukunda yaşanan bu hızlı gelişme sonrasında, kanun ile diğer alt mevzuatın da giderek karmaşık bir hal aldığını söylemek mümkündür. Bunun yanında imar planlarına ilişkin kanuni düzenlemelerin kazuistik yöntemle ele alınması, imar hukukunun başta vatandaşlar olmak üzere imar planlaması yapan idarelerin dahi hâkim olmakta zorlandığı bir hale gelmesine sebep olmuştur. Bu bağlamda imar planlarına muhatap olan vatandaşların, bu idari işlemlere karşı idari ve yargısal denetim mekanizmalarının varlığı ve detayları hakkında bilgilendirilmesi, bu mekanizmaların günümüzdeki uygulanış biçimi ile sonuçlarının anlatılması ve İmar Hukuku'na ilişkin bazı sorunların tespiti ile bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulması amacıyla bu tez kaleme alınmıştır. Mevzuatımızda imar planlarının, hazırlık 6+ve onay aşamalarına ilişkin düzenlemelerin yanında bu planların idari ve yargısal denetimine ilişkin hükümler de yer almaktadır. Bu çalışmada önce imar planlarının türleri ve hukuki niteliği anlatılacak, sonrasında plan yapımında genel yetkili idareler belirtilerek ardından imar planlarının idari ve yargısal denetim yollarına ilişkin detaylı incelemelere yer verilecektir. Ayrıca bu mekanizmaların uygulanmasında ortaya çıkan çeşitli sorun ve eksiklikler ortaya konulacak, bunlar hakkında çeşitli önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Zoning Law, one of the sub-branches of administrative law, is developing faster than in the past, and in addition to this development, almost every person is now faced with the effects and consequences of zoning plans. In this regard, Zoning Law, which is an important field of law today, has also received its share from this development and has become more detailed and almost every aspect is regulated by laws and regulations. It is possible to say that after this rapid development in zoning law, the resulting law and other sub-legislation have become increasingly complex. In addition, the fact that the legal regulations regarding zoning plans are handled with a casuistic method has caused zoning law to become a situation in which citizens, especially the administrations making zoning plans, have difficulty in mastering. In this context, this thesis aims to inform the citizens who are subject to zoning plans about the existence and details of administrative and judicial control mechanisms against these administrative procedures, to explain the current implementation of these mechanisms and their results, to identify some problems related to Zoning Law and to offer solutions to these problems. was written. Our legislation includes regulations regarding the preparation and approval stages of zoning plans, which are the general regulatory administrative process of the administration, as well as regulations regarding the administrative and judicial supervision of these plans. In this study, the types and legal nature of zoning plans will first be explained, then the administrations with general authority in plan making will be specified, and then detailed examinations of the administrative and judicial review methods of zoning plans will be included. In addition, various problems and deficiencies that arise in the implementation of these mechanisms will be revealed and various suggestions will be made about them.