Fiziksel aktivite programı verilen, özel eğitim merkezlerinde çalışan fizyoterapistler ile program verilmeyen fizyoterapistlerin fiziksel aktivite ve mesleki tükenmişliklerinin karşılaştırılması
A comparison between the physiotherapists who are given physical activity programme and work in special education centres and the physiotherapists who are not given the programme in terms of physical activity and occupational burnout
- Tez No: 864502
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tükenmişlik, doğrudan insanlara bire bir hizmet veren meslek gruplarında daha sık görülen bir sendromdur (Maslach and Jackson, 1981). Fizyoterapistlerde bu sendromdan etkilenebilecek meslek gruplarının başında gelmektedir. Fiziksel aktivite ise bununla başa çıkabilmenin en önemli yollarından biridir. Çalışma özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan fizyoterapistlerin mesleki tükenmişlik ve fiziksel aktivite değerlerinin birbiri üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma Kasım 2017-Haziran 2018 tarihleri arasında özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan ve çalışma kapsamında ulaşılabilen 30 fizyoterapist üzerinde uygulanmıştır. Uygulanan fiziksel aktivite programında ısınma-germe egzersizleri, tempolu yürüyüş, mekik, squat ile alt ve üst ekstremite güçlendirme egzersizleri yer almaktadır. Ankete katılmayı kabul eden fizyoterapistlere, mesleki tükenmişlik ve fiziksel aktivite düzeylerinin belirlenmesi için Maslack Tükenmişlik Ölçeği, IPAQ (Kısa Form) ve araştırmacı tarafından oluşturulan sosyodemografik bilgiler formu anketleri uygulandı. Gruplar arasında cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, yaş, sigara ve alkol kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Fiziksel aktivite programı verilen grup ile verilmeyen grubun fiziksel aktivite düzeyleri ile tükenmişlik alt boyutlarından duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı puanlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak; fiziksel aktivite programının tükenmişlik ve fiziksel aktivite puanlarıyla anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Burnout is a very frequent syndrome in occupational groups serving people directly and face to face (Maslach and Jackson, 1981). Physiotherapists are the leading of occupational groups which can be affected by this syndrome. Physical activity is one of the most important ways of dealing with that case. This study was done to search for the correlation between occupational burnout and physical activity rates of physiotherapists who work in special education and rehabilitation centers. The study was conducted with 30 physiotherapists being available within the concept of study and working in certain special education and rehabilitation centres between the dates of November 2017 and June 2018. Warm up and stretching exercises, brisk walking, abdominal crunch, squat and strengthening exercises for the lower and upper extremities take place in the applied physical activity programme. Maslach Burnout Inventory, International Physical Activity Questionnaire (Short Form) and socio-demographic information questionnaires created by the researcher were conducted to the physiotherapists who accepted participating in the study in order to determine their occupational burnout and physical activity levels. In terms of marital status,educational level, age, smoking and alcohol consumption, any statistically significant difference was not found between the groups (p>0,05). Between the group given physical activity program and the one which was not given, any significant difference was not found in physical activity levels and the scores of emotional exhaustion, desensitization and individual success which are sub-dimensions of burnout. Consequently, between burnout and physical activity scores of the physical activity program, any significant correlation was not found.