Preoperatif değerlendirmede ikinci basamak testi olarak vibration response ımagıng cihazının kullanımı
Use of vibration response imaging device as a second-line test in preoperative evaluation
- Tez No: 864511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ALTIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Cerrahi girişimler getirdikleri yararlar ile birlikte bazı riskler de taşırlar. Preoperatif dönemde, gelişebilecek postoperatif komplikasyonların tanımlanması ve bunlara karşı preoperatif dönemde önlemler alınması postoperatif komplikasyon ihtimalini azaltacaktır. Komplikasyon, planlanmamış ve istenmeyen ikincil hastalıktır. Toraks cerrahisi diğer cerrahi branşlara nispeten gelişen postoperatif komplikasyonların fazlalığı ile bilinmektedir. Örneğin; elektif akciğer rezeksiyonu sonrası görülen mortalite oranları, koroner arter bypass cerrahisi sonrasına göre 2 ile 4 kat fazla olarak bildirilmiştir (1,2). Yetersiz akciğer rezervi bulunan bir kişiye agresif bir cerrahi uygulandığında, perioperatif mortalite ve solunum yetersizliği başta olmak üzere komplikasyon riski belirgin olarak artar. Postoperatif dönemde gelişebilen dispne artışı ve solunum yetersizliği hastanın yaşam kalitesini ciddi olarak bozar. Akciğer kanseri nedeniyle pnömonektomi yapılacak kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan (KOAH) bir hastada preoperatif değerlendirme ile bir taraftan mevcut hastalığın ağırlığı ve reversibilitesi belirlenirken, cerrahi sonrası kalacak olan akciğer fonksiyonları da hesaplanarak solunum yetersizliği riski tahmin edilebilir. Böylece hastanın hangi genişlikteki bir rezeksiyonu tolere edebileceğine karar verilir. Cerrahi öncesi solunum fonksiyonları ile cerrahi sonrası komplikasyonları arasında her zaman tutarlı bir korelasyon yoktur. Bu ilişkiyi değerlendirmede altın standart bir testte yoktur. Preoperatif değerlendirmede kullanılan testlerin hiç biri cerrahi için kesin kontrendikasyon kararı verdirtmez. Bu testler bizim yalnızca postoperatif mortalite ve komplikasyon riskleri hakkında tahminde bulunmamızı sağlar. Akciğer rezeksiyonu planlanan hastalar için, hem kardiyak hem pulmoner fizyolojiyi sorgulayan testlerin kullanıma girmesiyle, cerrahi teknik yetersizliğe bağli olmayan postoperatif komplikasyonları tahmin etmek daha kolay hale gelmiştir( 3). Birinci basamak testler sonucu rezeksiyon için riskli ise, hastanın kardiopulmoner sistem kaynaklı ek hastalığı varsa ikinci ve üçüncü basamak testler uygulanmıştır. Hava akımı; akciğerlerde hareket ederken titreşim oluşturur. Vibration response imaging xp (VRIxp) bu titreşimi kaydederek, dinamik ve fonksiyonel bir akciğer görüntüsü oluşturmak için işler. VRIxp; akciğerlerin durumunu gelişmiş özellikleriyle teşhis etmek ve solunum döngüsüne bağlı olarak akciğer fonksiyonlarının daha iyi anlaşılmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bizim calışmamızda amacımız preoperatif değerlendirmede vibration response imaging cihazının yerini araştırmak ve ikinci basamak testlerinden akciğer kantitatif perfüzyon sintigrafisi ile karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Surgical interventions carry some risks along with their benefits. Identifying possible postoperative complications and taking precautions against them in the preoperative period will reduce the possibility of postoperative complications. A complication is an unplanned and unwanted secondary disease. Thoracic surgery is known for its high number of postoperative complications compared to other surgical branches. For example; Mortality rates after elective lung resection have been reported to be 2 to 4 times higher than after coronary artery bypass surgery (1,2). When aggressive surgery is performed on a person with insufficient lung reserve, the risk of complications, especially perioperative mortality and respiratory failure, increases significantly. Increased dyspnea and respiratory failure that may develop in the postoperative period seriously impair the patient's quality of life. In a patient with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) who will undergo pneumonectomy due to lung cancer, the risk of respiratory failure can be estimated by preoperative evaluation, while determining the severity and reversibility of the current disease, and calculating the lung functions that will remain after surgery. Thus, it is decided what extent of resection the patient can tolerate. There is not always a consistent correlation between pre-surgical respiratory function and post-surgical complications. There is no gold standard test to evaluate this relationship. None of the tests used in preoperative evaluation make a definitive contraindication decision for surgery. These tests only allow us to estimate the risks of postoperative mortality and complications. For patients planned for lung resection, with the introduction of tests that examine both cardiac and pulmonary physiology, it has become easier to predict postoperative complications that are not due to inadequate surgical technique (3). If the results of the first step tests were risky for resection, and if the patient had additional disease originating from the cardiopulmonary system, second and third step tests were performed. Air flow; It creates vibrations as it moves through the lungs. Vibration response imaging xp (VRIxp) records this vibration to create a dynamic and functional lung image. VRIxp; It is designed to diagnose the condition of the lungs with its advanced features and provide a better understanding of lung functions depending on the respiratory cycle. 7 Our aim in our study is to investigate the place of vibration response imaging device in preoperative evaluation and to compare it with lung quantitative perfusion scintigraphy, one of the second-stage tests.