Exploring the Poka-Yoke concept as an extended usability criterion for age-friendly kitchen design
Yaşlı dostu mutfak tasarımı için genişletilmiş kullanılabilirlik kriteri olarak Poka-Yoke konseptinin incelenmesi
  1. Tez No: 864528
  2. Yazar: GÜLÇİN AYDINGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, yaşlanma simülasyon giysisi (GERT giysisi) kullanarak yaşlı yetişkinler için konut mutfak tasarımının iyileştirilmesi için bir kullanılabilirlik kriteri olarak Poka-Yoke konseptini önermektedir. Tez iki ayrı çalışma veri setini içermektedir. İlk veri setinde, Hacettepe Hastanesi Geriatri Bölümü'nden 152 yaşlı yetişkin anketi doldurmak için katılmıştır. Sonuçlara göre, hata önleme, düşük fiziksel efor, aydınlatma ve iş istasyonu yeterliliği en önemli mutfak tasarım kriterleri olmuştur. İkinci veri setinde, Bilkent Üniversitesi Yüksek Lisans Konutu mutfağı kullanılarak mimarlar ve iç mimarlar ile görevler ve senaryo yürütülmüştür. Poka-Yoke Konsepti bağlamında uyarlanan sezgisel değerlendirme sonucunda GERT simülasyonu ile yaşlı yetişkinlere yönelik empati artırılarak kullanılabilirlik kriteri olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study proposes the Poka-Yoke Concept as a usability criterion for the improvement of residential kitchen design for older adults, using aging simulation suit (GERT suit). Thesis includes two separate study datasets. In the first data set, 152 older adults from the Geriatrics Department of Hacettepe Hospital participated to fill out the questionnaire. According to the results, error prevention, low physical effort, adequacy of lighting and workstation were the most important kitchen design criteria. In the second data set, tasks and scenarios were conducted with architects and interior architetcts using the kitchen of Bilkent University Graduate Housing. As a result of the heuristic evaluation adapted in the context of Poka-Yoke Concept, it can be used as a usability criterion by increasing empathy towards older adults with GERT simulation.