Extra-legal decision-making during supreme emergencies
Acil durumlarda devletin hukuk dışı önlemleri
- Tez No: 864529
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMON DRUMMOND VİGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Gerçek bir acil durum öenmli sayıda insanın güvenliğine, özgürlüğüne ve refahına yönelik bir yakın bir tehditi ifade eder. Ama gerçek acil durumlar demokratik süreçlere ciddi bir tehdit oluşturular çünkü kanun genellike acil bir duruma yanıt olarak hangi önlemlerin alınması gerektiğini özellikle belirtmez. Bunun sonucunda, devlet, öngörülemeyen bir tehditle başa çıkmak için hukuk dışı yollara başvurur. Bu durum demokrasinin insan yaşamını tehdit eden bir durum karşısında siyasi otoritelerin hukuk dışı tedbirlerini gerekçelendirip gerekçelendiremeyeceği sorusunu akla getirir. Bu soruya yanıt ararken demokrasinin iki temel yaklaşımını kullanabiliriz: enstrümental ve intrinsik demokrasi. Ancak bunların hiçbiri devletin hukuk dışı gücüne gerekli bir açıklama sunamayabilir. Bu nedenle, gerekçe bulmak yerine, gerçek acil durumlar karşısında devletin hukuk dışı önlemlerini mazur görmemiz daha mantıklı olabilir.
Özet (Çeviri)
A supreme emergency refers to an imminent threat to the security, freedom, and well-being of a significant number of people, presenting a serious challenge to democratic processes. In such situations, the absence of specified legal guidelines may prompt a government to resort to extralegal measures to address the imminent danger. This raises the critical question of whether democracy can justify the use of extralegal measures by political authorities during life-threatening situations. To examine that question I consider the instrumental and intrinsic accounts of the normative basis of democracy. I conclude that neither approach offers an adequate justification for extralegal actions during emergencies. Instead, I argue that such actions are excused but not justified.