Sağlık alanındaki üniversite öğrencilerinin deprem kaygısı ve bireysel psikolojik dayanıklılığının afete hazırlık durumları ile ilişkisi
The relationship between earthquake anxiety and individual psychological resilience of university students in the field of health with their disaster preparedness
- Tez No: 864545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlık alanında eczacılık, hemşirelik ve tıp fakültelerindeki öğrencilerin psikolojik dayanıklılıkları ve deprem kaygılarının, afet hazırlık durumları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmanın evrenini İstanbul'da eczacılık, hemşirelik ve tıp alanında okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü 133 öğrenci olarak hesaplanmış, araştırma sonunda 250 öğrenciye ulaşılmıştır. Katılımcılara onamları alındıktan, sosyodemografik bilgi anketi, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Deprem Kaygı Ölçeği ve Afete Hazır Bulunuşluk Ölçeği ile birlikte toplam 102 sorudan oluşan anket çevrim içi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the relationship between psychological resilience and earthquake anxiety of students in pharmacy, nursing and medical faculties and their disaster preparedness. Method: The population of the cross-sectional study consisted of students studying pharmacy, nursing and medicine in Istanbul. The sample size was calculated as 133 students and 250 students were reached at the end of the study. After obtaining their consent, a questionnaire consisting of a sociodemographic information questionnaire, Psychological Resilience Scale for Adults, Earthquake Anxiety Scale and Disaster Preparedness Scale and a total of 102 questions were administered online.