65 yaş üstü hastalarda depresyon durumlarının değerlendirilmesi ve malnutrisyonla ilişkisi
Evaluation of depression conditions in patients over 65 years of age and its relationship with malnutrition
  1. Tez No: 864546
  2. Yazar: FURKAN SEZER DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada birinci basamağa başvuran yaşlı bireylerin malnütrisyon ve depresyon oranları, malnütrisyonu ve depresyonu etkileyen faktörler ve ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel, tanımlayıcı olan bu çalışmaya Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 166 yaşlı katılmıştır. Araştırmadaki veriler sosyodemografik veri formu, Geriatrik Depresyon Ölçeği-Kısa Form (GDÖ-KF) ile Mini Nütrisyonel Değerlendirme Ölçeği (MNA) yardımıyla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Çalışmamızda malnütrisyon riski olan ve olmayan grup arasında ve depresyon belirtileri olan ve olmayan grup arasında, yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumu, gelir düzeyi, yaşama ortamı, sigara, kronik hastalık varlığı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the rates of malnutrition and depression among elderly individuals applying to primary care, the factors affecting malnutrition and depression, and their relationship. Materials and Methods: This cross-sectional, descriptive study included 166 elderly individuals who applied to Family Medicine. The data were collected through face-to-face interviews using a sociodemographic data form, the Geriatric Depression Scale-Short Form (GDS-SF), and the Mini Nutritional Assessment (MNA) scale. The study compared age, gender, marital status, education level, employment status, income level, living environment, smoking, and presence of chronic diseases between groups with and without malnutrition risk and between groups with and without depressive symptoms.