Birinci derece yakınlarında kanser öyküsü olanların ve olmayanların kanser tarama farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of cancer screening awareness of individuals with and without a history of cancer in their first degree relatives
  1. Tez No: 942946
  2. Yazar: HACER DEMİRKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR MUTLU HAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Epidemiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kanser ülkemizde ve dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Ailede kanser öyküsü bulunan bireyler, genetik yatkınlıklarının yanı sıra aynı çevresel koşullarda yaşama, benzer yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının paylaşılması gibi faktörler nedeniyle bu bireylerin kansere yakalanma olasılığını artıran ortak bir zemin oluşturmaktadır. Bu çalışma, birinci derece yakınlarında kanser öyküsü olan ve olmayan bireyler arasındaki farkındalık düzeylerini karşılaştırarak, bu risk grubunun erken tanı programlarına yönlendirilmesinde kullanılabilecek bilimsel kanıtlar sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi ve Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda yürütülmüştür. Araştırma verileri Aralık 2023- Aralık 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Vaka-kontrol tipteki bu araştırmaya 67 vaka, 67 de kontrol olmak üzere toplam 134 kişi dahil edilmiştir. KKMM bilgisi, tutumu ve davranışı, smear testi tutum ve davranışı, GGK tutumu, kolonoskopi tutumu üzerine etkili olabilecek faktörler multivariate lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Birinci derece yakınında kanser öyküsü olması KKMM bilgisi, smear testi tutum ve davranışı, GGK tutumu ve kolonoskopi tutumu üzerine etkili bir faktör olarak saptanmıştır. Evli kadınların smear testi tutum ve davranış oranları, bekarların oranlarına göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Sağlık anksiyetesi, GGK ve kolonoskopi tutumu üzerine etkili bir faktör olarak belirlenmiştir. Çalışmayan ve daha düşük öğrenim düzeyine sahip olan kadınların smear testi bilgi ve davranış oranları düşüktür. Tarama davranışlarının bilgi ve tutum düzeylerine göre düşük kalması, bilgi-temelli müdahalelerin yanı sıra davranış değişikliği tekniklerini de içeren uygulamalı eğitim programlarının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is the second leading cause of death in the world and in the world. Individuals with a family history of cancer, in addition to genetic predispositions, have a common ground due to factors such as experiencing the same disease, similar lifestyle and sharing shopping, and the increase in the risk of this person getting cancer. This study compares the distance levels between individuals with and without a first-degree history of cancer deaths, and manages to present the standard types collected in directing this risk group to early diagnosis programs. The research is carried out at Hacettepe University Oncology Hospital and Department of Family Medicine. The research data were collected between December 2023 and December 2024. A total of 134 people, 67 cases and 67 controls, were included in this case-control type data. Variables that may be effective on BSE knowledge, attitude and representation, smear test attitude and representation, FOB attitude, colonoscopy behavior with multivariate logistic regression analysis. Having a first-degree relative cancer history is an effective factor on BSE knowledge, smear test behavior and performance, FOB status and colonoscopy process. The share of smear test attitudes and behaviors of married women shows a significantly higher difference compared to the share of singles. Health anxiety was determined as an effective factor on FOB and colonoscopy disorder. The smear test knowledge and behavior rates of women who are not working and have lower levels are low. The fact that screening data remain low compared to the low level of knowledge and attitudes, as well as the increase in applied training programs including change techniques as well as knowledge-based interventions are observed.