Term yenidoğanlarda erken başlangıçlı yenidoğan sepsisinde timus ve dalak ultrasonografi boyutlarının değerlendirilmesi ve klinik sonuçlara etkisi
Evaluation of thymus and spleen ultrasonography dimensions in early-onset neonatal sepsis in term newborns and their effect on clinical results
- Tez No: 864566
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN FİLİZ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Erken başlangıçlı neonatal sepsiste postnatal dönemde ultrasonografik olarak ölçülen timus ve dalak boyutlarının, sepsis gelişimi ve kliniği hakkında prognostik olarak kullanılabilirliğini değerlendirmek. Gereç ve yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde, Nisan 2023 ile Aralık 2023 tarihleri arasında hastanemizde erken sepsis tanısı alarak yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılarak takip edilen term yenidoğanlar“hasta grubu”olarak çalışmamıza dahil edilmiştir. Anne yanı takibi yapılan sağlıklı term yenidoğanlar“kontrol grubu”olarak çalışmamıza dahil edilmiştir. T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi etik kurulundan 04/05/2023 tarihinde 6/23 sayılı akademik etik kurul kararı ile onay alındı. Hasta ve kontrol grubuna timus ve dalak boyutlarını ölçmek için ultrasonografi yapıldı. Hasta ve kontrol grubu verilerinin toplanmasında, araştırmacı tarafından oluşturulan olgu rapor formu kullanılarak gereken bilgiler retrospektif olarak hastane bilgi sistemi taranarak elde edildi. Gruplar arası ortalama karşılaştırırken öncelikle normal dağılama uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Kategori sayısı iki olan grupların ortalamaları karşılaştırılırken normal dağılıma uyanlarda İndependent Sample T test, normal dağılımı uymayanlarda Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Kategori sayısı 3 ve üstü olan gruplarda normal dağılıma uymadığı için Kruskal Wallis-H Testi kullanılmıştır. Sürekli veriler arasında korelasyonel ilişkiye Spearmen Korelasyon testi ile bakılmıştır. Sepsisi öngörebilmek için timus hacmine ait anlamlı bir cut-off değer olup olmadığını belirlemek üzere ROC analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the prognostic use of postnatal thymus and spleen dimensions measured ultrasonographically in early-onset neonatal sepsis regarding the risk and clinical features of sepsis. Materials and methods: Newborns who admitted to the Newborn Intensive Care Unite of Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital between April 2023 and January 2023 and were diagnosed with early-onset neonatal sepsis included in the study population as 'patient group'. Term newborns being followed in mothers care with no health issues are included in the 'control group'. Ethics committee approval no. 6/23 was obtained on 04.05.2022 from the ethics committee of Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital. Ultrasonography was performed on both groups to measure thymus and spleen volumes. Required data collected retrospectively from hospital information system according to a case form created by researcher. To compare the means between groups, normal distribution was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test. To compare the averages of groups with two categories, Independent Sample T test was used for those with normal distribution, and Mann Whitney U test was used for those with non-normal distribution. In groups with 3 or more categories with non-normal distribution Kruskal Wallis-H Test was used. The correlational relationship between continuous data was examined with the Spearmen Correlation test. ROC analysis was used to determine whether there was a significant cut-off value for thymus volume to predict sepsis.