Tip 1 diabetik çocuklarda eritrosit sedimantasyon hızını etkileyen faktörlerin araştırılması
- Tez No: 86457
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Diabetik çocuklarda eritrosit sedimantasyon hızını etkileyen faktörlerin araştırılması Amaç: Diabetik çocuklarda eritrosit sedimanyasyon hızını (ESH) etkileyen faktörleri belirlemek Tasarım: Kontrol gruplu randomize çalışma Gereç ve Yöntem: Çalışma grubunu enfeksiyonu ve diabetik komplikasyon- ları olmayan yaşları 1.8 ile 17.7 yıl arasında değişen (ortalama: 10.7+4.35 yıl),24'ü kız 16'sı erkek olan toplam 40 diabetik hasta oluşturuyordu. Kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyeti çalışma grubuna uyan 64 sağlıklı obez ve 30 obez olmayan çocuk alındı. Diabetik ve kontrol (obez ve obez olmayan) gruplarında, ESH, plazma fibrinojen düzeyleri ile serum total protein, albümin, globulin fraksiyonları, hemoglobin konsantrasyonu, hematokrit, eritrosit sayısı, ortalama eritrosit hacmi, C-reaktif protein, total kolesterol, trigliserid, LDL-kolesterol, VDL-kolesterol ve HDL-kolesterol düzeylerine bakıldı. Her iki gruba ait ESH değerleri ve bunu etkileyebilecek parametreler birbirleriyle kıyaslandı. Ayrıca bu parametrelerin ESH ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular: C-reaktif protein normal iken diabetik (20.4±11.7mm/1.saat) ve obez kontrol gruplarında (22.9±9.6mm/1.saat) ESH düzeyleri benzer olup obez olmayan kontrol grubuna (1 2. 3+6. 7m m/1.saat) oranla yüksekti (sırası ile p0.05). ESH ile diabet süresi ve diabet kontrol derecesi arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı. 32Diabetik grupta fibrinojen, alfa-2 globulin, LDL-kolesterol yüksek bulundu. Buna karşılık total protein, albumin globulin oranı ve HDL-kolesterol düşük bulundu. Plazma fibrinojeni diabetik ve obez kızlarda yüksek iken, erkeklerde normaldi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Factors Affecting the Erytrocyte Sedimentation Rate in Type I Diabetic Children Objective: To determine the factors affecting the erytrocyte sedimentation rate (ESR) in type I diabetic children. Design: A randomized controlled study. Materials and Methods: Study group is consist of 40 otherwise healty type I diabetic children without any infection and obvious diabetic complications (24 female and 16 male), aged 10.7+4.35 years (range: 1.8 to 17.7 years). Control groups are consist of 65 healty obese children (29 female and 35 male) aged 10.05+1.1 years (range: 6.75 to 12 years9 and 30 nonobese healty children (17 female and 13 male) aged 10.04±1.6 years (range: 7.5 to 12 years). ESR, C-reaktive protein, fibrinogen, total protein, albumin, globulin, albumin/globulin ratio C-reaktive protein, triglycerides, total cholesterol, LDL-cholesterol, VLDL-cholesterol, hemoglabin concentration, hematocrit, number and mean corpuscular volume of red blood cells, were determined in the diabetic and control groups. ESR values and the parameters that might affect ESR were compared between these groups. Additionally the relationships between these parameters and the ESR were investigated. Results: Compared to the nonobese control group (12.3±6.7mm/1.hour) ESR was higher in diabetic (20.4±11.7mm/1.hour) and obese (22.9±9.6 mm/1. hour) groups (respectively p0.05). No significant correlation was found between ESR and the duration and control degree (HbA1C) of diabetes. Compared to the nonobese control group levels of fibrinogen, alfa-2 globulin, LDL cholesterol, were found elevated. On the other hand levels of albumin.total globulin, albumin/globulin ratio andHDL cholesterol were found decreased. Fibrinogen was normal in diabetic males.