Genital bölge estetik operasyonlarının kadınların cinsel işlevselliğine ve benlik saygısına etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of the effects of genital aesthetic surgeries on women's sexual functionality and self-esteem
  1. Tez No: 864586
  2. Yazar: ZEKİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERÇİN CAŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amaç, genital estetik operasyonlarının kadınların benlik saygısı ve cinsel fonksiyonları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Kasım 2023 ile Nisan 2024 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi polikliniğine genital bölgesinden hoşnutsuzluk şikayeti ile başvuran 18-50 yaş arası 44 gönüllü hastada yapılmıştır. Çalışmada yapılan değerlendirmeler sonucu genital estetik operasyonu (labioplasti, vajinoplasti ve labia majoraya yağ enjeksiyonu operasyonları tek başına veya bu operasyonların kombinasyonu) yapılan hastalara operasyon öncesi ve sonrası sosyodemografik veri formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği(FSFI) uygulanıp ve bunun sonucunda prospektif olarak elde edilen veriler istatiksel açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effects of genital aesthetic surgeries on women's self-esteem and sexual functions. Materials and Methods: The study was conducted on 44 voluntary patients aged 18-50 who applied to the Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery outpatient clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between November 2023 and April 2024 with dissatisfaction with their genital area. Socio-demographic data form, Rosenberg Self-Esteem Scale, and Female Sexual Function Index (FSFI) were applied to the patients who underwent genital aesthetic surgery (labiaplasty, vaginoplasty, and fat injection operations alone or in combination) before and after the operation, and the data prospectively obtained were statistically evaluated.