Kamyon ve trayler kasaları için yükleme platformu tasarımı
A Laading platform design for trucks and trailers
- Tez No: 8646
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERDİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada kasalı taşıyıcıların kasa arka ka pakları bir yükleyici gibi kullanılmak istenmiştir. Kapağın yükselme ve dönüp kapanma hareketini tek bir hidrolik silindir yardımıyla yapması amaçlanmıştır. Oluşturulan mekanizmanın kuvvet, mukavemet ve hız ana lizi yapılarak imalat için önemli kabul edilebilecek veriler elde edilmiştir. Sistemin kaldırma kapasitesi 300 daN, kaldırma süresi yaklaşık 8 saniyedir. II
Özet (Çeviri)
Tail board of truck body is required to be used as a loading platform in this study. Lifting and rotati onal positioning motion of the tail board is in tended to achieve by a doubleaction single hydraulic cylinder. Some valuable data for production were obtained by making force, stress and velocit3^ analysis of the designed mechanism. Lifting capacity of the loading platform is 300 daN and the time required for lifting is aboat 8 seconds III