Investigation on the mechanical properties of composite materials (PMMA and SiO2) in prosthesis complete denture
Protez tam protezde kompozit malzemelerin (PMMA ve SiO2) mekanik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 864616
  2. Yazar: VEIAN ASGHER ACBBAR ACBBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Diş malzemeleri, diş hekimliğinde kullanılan malzemelerin fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerinin yanı sıra manipülasyonlarını da kapsayan çalışmalarıyla ilgili akademik bir disiplindir. Bu özellikler diş hekimlerinin bu materyalleri uygun şekilde seçmesi ve kullanması ile yakından ilişkilidir. Diş malzemeleri alanı, bu maddelerin özellik ve karakteristiklerinin anlaşılmasını, hastalarda kullanım için uygun seçimi ve bunların uygulanması için en uygun yöntemlerin anlaşılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu araştırma, protezler için polimer matrisli kompozitlerin (PMC) üretilmesini ve karakterize edilmesini amaçladı. Tam bir protez polimer matrisi, poli (metil metakrilat) PMMA'ya eklenen nanopartiküller aracılığıyla sentezlendi. Bu çalışma, dental uygulamalarda %1, 2, 3 ve 4 gibi farklı yüzdelerde PMMA'dan oluşan kompozit numuneler için takviye malzemesinin parçacık boyutunun (nano ve mikro boyut) numunelerin mekanik özelliklerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Farklı nano ve mikropartikül boyutlarına sahip PMMA ile hazırlanan numunelerin mekanik özellikleri kırılma tokluğu, darbe testi ve mikrosertlik testi ile araştırıldı. Elde edilen sonuçlar, hem mikro hem de nano parçacık boyutları için artan yüzdelerle sertliğin arttığını, darbe dayanımının ve kırılma tokluğunun ise azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Dental materials are an academic discipline that pertains to the study of materials employed in dentistry, encompassing their physical, chemical, and mechanical properties as well as their manipulation. These properties are closely tied to dental practitioners' appropriate selection and utilization of these materials. The field of dental materials facilitates the comprehension of the properties and characteristics of these substances, the appropriate selection for utilization in patients, and the optimal methods for their application. This research aimed to produce and characterize polymer matrix composites PMC for prosthesis. A complete denture polymer matrix was synthesized through nanoparticles added to poly (methyl methacrylate) PMMA. The current study aims to investigate the effect of particle size (nano and micro size) of reinforcement material for composite samples consisting of PMMA with different percentages such as 1, 2, 3, and 4% on the mechanical properties of samples in dental applications. The mechanical properties were investigated by fracture toughness, impact test, and microhardness test for samples prepared by PMMA with different nano and microparticle sizes. The obtained results demonstrate that the hardness increased with increasing percentages for both particle sizes, micro and nano, while the impact strength and fracture toughness were reduced.