Phenomenology of perception: Unfolding the visual experience of space
Algının fenomenolojisi: Görsel mekânın algılama
- Tez No: 864627
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞDA ÖZBAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kısa bir mimari uzay deneyimi genel bakışından sonra, bu tez başlangıçta insan duyuları ile mimari alan arasındaki bağlantıyı ve bu ilişkinin günlük yaşam etkinliklerimiz üzerindeki etkisini ele almaktadır. Ayrıca, mimaride görmenin keyfi önceliklendirilmesini ve dijital çağda görsel temelli tekniklerin egemenliğini sorgulayarak, uzayın yanlış anlaşılan görsel deneyimini inceler. Görsel merkezcilik gibi kavramları sorgulayarak ve işitsel alan gibi görsel olmayan mimari terimleri keşfederek, araştırma tüm insan duyularını içeren mekansal etkileşimlerin daha kapsamlı bir anlayışını oluşturmayı amaçlamaktadır. Mimarlık bilimindeki boşluğu doldurmayı hedefleyen bu araştırma, fenomenolojik bir bakış açısı kullanarak matematiksel ölçümler ötesinde mekânı anlama ve deneyimleme önemini vurgular. Araştırma, mimari tasarımın öznel ve deneyimsel yönlerini keşfetmek için nitel bir yaklaşım benimser. Mimarlık fenomenolojisine derinlemesine inerek, çalışma bireysel algıları, bilincin ve bedensel deneyimlerin analiz edilerek mekâna dair bütünsel bir anlayış elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, mimari mekansal deneyimin ayrıntılı bir anlayışına katkıda bulunarak, bireylerin mimari mekanlarla etkileşimde bulunduğu çeşitli yollar hakkında mimarlara bilgi vermektedir. Tasarımın tüm insan duyularını göz önünde bulunduran daha kapsayıcı bir yaklaşımı savunur ve iyi olma, işlevsellik ve kültürel uyumu artıran ortamları teşvik eder. Çalışma, özellikle çağdaş tasarım uygulamaları bağlamında görsel merkezciliğin öneminin yeniden değerlendirilmesini teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
After a brief overview of the experience of space in architecture, this thesis initially addresses the interconnectedness between human senses and architectural space and the influence of that relationship on our everyday life activities. It further explores the vital concepts to nuance the misunderstood visual experience of space by challenging the arbitrary prioritization of vision in architecture, and the dominance of visually-based techniques in a digitally-driven era. By questioning concepts like ocularcentrism, and by exploring non-visual architectural terms, such as aural space, and the experiences of sightless individuals, the research seeks to establish a more comprehensive understanding of spatial interactions involving all human senses. Aiming to fill the gap in architectural scholarship, this research emphasizes the significance of understanding and experiencing space beyond mathematical measurements, using a phenomenological lens. The research adopts a qualitative approach to explore the subjective and experiential aspects of architectural design. By delving into architectural phenomenology, the study analyzes individual perceptions, consciousness, and bodily experiences to gain a holistic understanding of space. The main objective of this study is to contribute to a nuanced understanding of spatial experience, informing architects about the diverse ways individuals interact with architectural spaces. It advocates for a more inclusive approach to design that considers all vii human senses, fostering environments that enhance well-being, functionality, and cultural alignment. The study encourages a reevaluation of architectural concepts inherited from the past, particularly the relevance of ocularcentrism in the context of contemporary design practices.