Merleau-Ponty'nin algı fenomenolojisi üzerinden dijital oyunlarda sarmalanma ve bulunma
Immersion and presence in digital games through Merleau-Ponty's phenomenology of perception
  1. Tez No: 873870
  2. Yazar: BURÇİN GENİŞ ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Philosophy, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada oyun içinde bedenlenerek bulunma hali, Merleau-Ponty Fenomenolojisi özelinde hareketle irdelenirken Husserl ve Heidegger gibi önemli düşünürlerin yaklaşımları da referans alınmıştır. Böylece tezin oyun içinde bedenlenerek bulunma ve sarmalanmaya dönük fenomenolojik yaklaşımı düşünsel/kuramsal açıdan alabildiğine zengin biçimde açımlanmıştır. Öte yandan, ortaya atılan kuram, Spinoza, Deleuze ve Guattari, Bergson'un yaklaşımları üzerinden, teknik ve teknolojik verilerle ilişkilendirmeye ve tartışılmaya çalışılmıştır Maurice Merleau-Ponty' nin Algı Fenomenolojisi özelinden yola çıkılarak, Calleja' nın problematik nosyonun çözümüne yönelik, oyun çalışmaları literatürü kapsamında, dijital oyun evreninde, oyuncu katılımının, bedenlenmenin (embodiment) doğası ve sınırlarını derinlemesine irdelenmiştir. Bu bağlamda, oyuna dahil olma yoğunluğuna yönelik geliştirilen teknolojiler, haptik (dokunsal) ve giyilebilir arayüzler örnekleminde derinlemesine incelenmiş, pek çok alternatif ve metodoloji olduğu saptanmıştır. Tamamen etkileşimli bir tekno-ütopik fantastik dünyaya doğru yönelme dürtüsü, sanal ve gerçek dünyalar arasında transfer izin veren gerçek deneyimler sunma ihtiyacından kaynaklanıyor gibi görünse de bütünsel etkileşimli deneyim fikri temelde hatalı bulunmuştur. Bu araştırma, oyun içinde bulunma ve sarmalanma halini, indirgemeci ve ayrıştırıcı bir Kartezyen yaklaşımın aksine, Merleau-Ponty fenomenolojisi üzerinden, beden üstü kapsayıcı bütünlüklü bir bakış ile ele alır. Oyun içinde bulunma ve bedenlenme durumlarını, avatara indirgenmesi imkansız, beden ötesi bir deneyim olarak tanımlar. Bu bağlamda, Merleau- Ponty fenomenolojisini böyle bir girişimde kullanışlı bir kaynak ve başlangıç noktası sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the state of embodiment within the game is elaborately expounded upon by taking an intellectual and theoretical standpoint through Husserl and Heidegger within the framework of Merleau-Ponty's Phenomenology. On the other hand, the theory proposed has been attempted to be associated and discussed with technical and technological data through Spinoza, Deleuze, Guattari, and Bergson. Based upon Maurice Merleau-Ponty's Phenomenology of Perception, within the scope of the game studies literature, the nature and boundaries of player participation and embodiment in the digital game universe have been thoroughly examined for the resolution of Calleja's problematic notion. In this context, technologies developed for immersive engagement in games, such as haptic and wearable interfaces, have been extensively explored, revealing numerous alternatives and methodologies. Although the impulse towards a completely interactive techno-utopian fantasy world seems to stem from the need to provide real experiences that allow for transfer between virtual and real worlds, the concept of holistic interactive experience has fundamentally been found flawed. This research approaches the state of immersion and envelopment within the game not through a reductionist and Cartesian approach, but rather through a Merleau- Pontian phenomenological lens, providing a comprehensive view that encompasses the body. It defines the states of immersion and embodiment within the game as an impossible reduction to the avatar, but rather as a transcendent bodily experience. In this context, Merleau-Ponty's phenomenology provides a useful resource and starting point for such an endeavor.