Desing of a novel sound insulation structure incorporating quasi-zero stiffness and vacuum cavity
Vakum boşluğu ve yarı-sıfır direngenliğe sahip bir ses yalıtım yapısı tasarımı
- Tez No: 864636
- Danışmanlar: PROF. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, yeni bir ses yalıtımı yapı tasarımına odaklanmaktadır. Literatürde mevcut olan ses yalıtım yöntemleri incelenmiş, güçlü ve zayıf yönleri belirlenmiştir. Özellikle zorlu düşük frekanslı ses yalıtım sorununa yönelik, yarı-sıfır direngelik ve vakum (empedans uyuşmazlığı) içeren bir ses yalıtımı yapısı tasarlanmıştır. Düşük direngenlik ve vakum uygulamaları ile başarılabilecek olası iyileştirmeler incelenmiştir. Ses yalıtım bariyerleri için analitik çözümler incelenmiştir. Düşük direngenlik ve empedans uyuşmazlığının ses iletim kaybı performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Önerilen tasarımın potansiyelini nicelemek için sonlu eleman analizleri gerçekleştirilmiştir. Literatür araştırması ile bu yöntemlerle günümüzde elde edilen iyileştirme oranlarını belirlenmiştir. Düşük frekanslı ses yalıtımında oldukça yüksek iyileştirme potansiyeli gözlemlenmiş ve çalışmanın amaçları belirlenmiştir. Düşük direngenlik ve vakum uygulamalarının beraber kullanıldığı tasarımlar geliştirilmiştir. Tasarımların ses iletim kaybı performansları sonlu eleman analizleri ile incelenmiş ve optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Farklı vakum oranlarına ve direngenliklere sahip prototiplerin iletim kaybı ölçümleri yapılmıştır. Tasarlanan yapıların deneysel sonuçları sonlu eleman analizleri ile karşılaştırılmıştır. Potansiyel iyileştirmeler ve sınırlamalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on a novel sound insulation structure design. Existing sound insulation methodsin the literature have been examined, their strengths and weaknesses have been identified. For the especially challenging low frequency sound insulation problem, a sound insulation structure incorporating quasi – zero stiffness and vacuum (impedance mismatch) has been designed. The potential improvements of low stiffness and vacuum have been studied. Analytical solutions for sound insulation barriers have been studied. The effects of lowered stiffness and impedance mismatch on sound transmission loss performance have been investigated. Finite element analyses were carried out to obtain the potential of the proposed design. Literature research has determined the improvement rates achieved with these methods in the present day. Exceptional improvement potential in low-frequency sound insulation have been observed and the objectives of the study have been defined. Designs incorporating low stiffness and vacuum have been developed. Finite element analyses and optimization studies have been carried out to achieve high sound transmission loss at low frequencies. Transmission loss measurements of prototypes with different vacuum ratios and stiffnesses have been carried out. The experimental results of the designed structures have been compared with finite element analyses. The potential improvements and limitations have been discussed.