Duygusal zekânın kültürel zekâ üzerine etkisi: Üniversite öğrencileri üzerinde bir araştırma
The effect of emotional intelligence on cultural intelligence: A research on university students
  1. Tez No: 864666
  2. Yazar: HURİYE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ve küreselleşme olgusu ile birlikte birey hayatının birçok evresinde pek çok insanla ilişki kurmaya başlamaktadır. Bireyin farklı kültürlerle etkileşim kurması, bu kültürlerdeki kişilerle başarılı ilişkiler kurması kültürel zekânın ve duygusal zekânın yüksek olmasıyla gerçekleşmektedir. Küreselleşen dünyada kültürlerarası etkileşim ile birlikte kültürel zekânın önemi artarken, farklı kültürlerdeki bireylerin davranışlarını algılamayı sağlayan duygusal zekânın da önemi aynı hızla artmaktadır. Bu nedenle, kişiler arası ilişkilerde kültürel ve duygusal zekâ türlerine daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada zekâ çeşitleri, duygusal ve kültürel zekâ değişkenleri teorik bir çerçevede açıklanmış ve üniversite öğrencilerine yönelik alan araştırması yapılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, duygusal zekânın kültürel zekâ üzerindeki etkisi ortaya koymaktır. Araştırma, Mardin Artuklu Üniversitesi'nde öğrenim gören 440 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması ve elde edilmesi sürecinde nicel araştırma yöntemlerinden olan anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Kültürel Zekâ Ölçeği”ve“Duygusal Zekâ Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 23 ve AMOS 23 istatistiksel paket programları aracılığı ile analiz edilmiştir. Veriler; frekans analizi, doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, duygusal zekânın kültürel zekâ üzerinde negatif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developments in technology and the phenomenon of globalization, the individual begins to establish relationships with many people at many stages of their life. An individual's interaction with different cultures and establishing successful relationships with people in these cultures is realized with high cultural intelligence and emotional intelligence. While the importance of cultural intelligence increases with intercultural interaction in the globalizing world, the importance of emotional intelligence, which allows perceiving the behavior of individuals in different cultures, also increases at the same pace. Therefore, cultural and emotional intelligence types should be given more importance in interpersonal relationships. In this study, types of intelligence, emotional and cultural intelligence variables were explained in a theoretical framework and a field research was conducted for university students. The main purpose of this study is to reveal the effect of emotional intelligence on cultural intelligence. The research was conducted on 440 students studying at Mardin Artuklu University. Survey method, one of the quantitative research methods, was used in the process of collecting and obtaining data.“Personal Information Form”,“Cultural Intelligence Scale”and“Emotional Intelligence Scale”were used as data collection tools in the research. The data obtained in the research were analyzed through SPSS 23 and AMOS 23 statistical package programs. Data; It was analyzed using frequency analysis, confirmatory factor analysis, reliability analysis, correlation analysis and regression analysis methods. As a result of the research, it was determined that emotional intelligence had a negative and significant effect on cultural intelligence.