Bozüyük (Bilecik), Tunçbilek (Kütahya) ve İnönü (Eskişehir) arasında kalan alanın florası
Flora of the area between Bozüyük (Bilecik), Tunçbilek (Kütahya) and İnönü (Eskişehir)
  1. Tez No: 864667
  2. Yazar: MİHRİBAN AHISKALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışma Bozüyük (Bilecik), Tunçbilek (Kütahya) ve İnönü (Eskişehir) arasında kalan alanın florasını kapsamaktadır. Araştırma alanından, 24.03.2019 - 1.07.2023 tarihleri arasında toplanan yaklaşık 2000 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucunda 83 familyaya ve 341 cinse ait 580 tür, 146 alttür, 50 varyete ile toplamda 87'si endemik (endemizm oranı %11,4) 765 takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 7'si Pteridophyta'ya, 758'ü Spermatophyta bölümüne aittir. Spermatophyta bölümündeki taksonlardan 8'i Gymnospermae alt bölümüne, 750'i Angiospermae alt bölümünde yer almaktadır. Bu taksonlardan 681'si Dicotyledonae, 69'i Monocotyledonae sınıfındandır. Araştırma alanında en fazla takson içeren familyalar %12,7 ile Asteraceae (98 takson), %8,2 ile Fabaceae (63 takson), %7,8 ile Lamiaceae (60 takson), %7,5 ile Brassicaceae (58 takson), %6,7 ile Caryophyllaceae (52 takson), %4 ile Rosaceae (31 takson), %3,4 ile Ranunculaceae (26 takson), %3 ile Apiaceae (23 takson), %2,9 ile Boraginaceae (22 takson), %1,8 ile Poaceae (14 takson), en zengin cinsler Silene L. (13 takson), Astragalus L. (13 takson), Centaurea L. (12 takson), Alyssum L.(12 takson), Ranunculus L.(11 takson) Salvia L.(10 takson), Campanula L. (10 takson), Veronica L.(10 takson)'dır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları ve oranları şöyledir; Avrupa – Sibirya elementi 85 (%11), Akdeniz elementi 126 (%16,3), İran – Turan elementi 67 (%8,7) ve çok bölgeli ya da bölgesi bilinmeyenler 493 (%64)'tür. Bu çalışmaya kadar yalnızca Uludağ'da bilinen endemik Prometheum chrysanthum subsp. uludagense, Dianthus goekayi, Carduus olympicus subsp. olympicus, Cota hamzaoglui ve nadir Saxifraga sempervivum, Verbascum ovalifolium subsp. thracicum taksonları ilk kez bu çalışma sırasında farklı bir lokaliteden toplanmıştır. Araştırma sonucunda 59 taksonun B2 ve B3 karesi için yeni floristik kayıt olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of the flora of the area between Bozüyük (Bilecik), Tunçbilek (Kütahya) and İnönü (Eskişehir). As a result of the evaluation of approximately 2000 plant samples collected from the research area between 24.03.2019 and 1.07.2023, 580 species, 146 subspecies, 50 varieties belonging to 83 families and 341 genera, and a total of 765 taxa, 87 of which are endemic (endemism rate 11,4%) were determined. 7 taxa belong to Pteridophyta division, 758 taxa belong to Spermatophyta division. Of the 758 taxa, 8 are Gymnosperms, 750 Angiosperms, from which 681 taxa and 69 taxa belong to Dicotyledon and Monocotyledon respectively. The families containing abundant taxa are respectively, Asteraceae (98 taxa, 12,7%), Fabaceae (63 taxa, 8,2%), Lamiaceae (60 taxa, 7,8%), Brassicaceae (58 taxa, 7,5%), Caryophyllaceae (52 taxa, 6,7%), Rosaceae (31 taxa, 4 %), Ranunculaceae (26 takson, 3,4%), Apiaceae (23 taxa, 3%), Boraginaceae (22 taxa, 2,9,%), Poaceae (14 taxa, 1,8%). The largest genera are Silene L. (13), Astragalus L. (13), Centaurea L. (12), Alyssum L.(12), Ranunculus L.(11) Salvia L.(10), Campanula L. (10), Veronica L.(10). The distribution of the taxa according to the phytogeographical regions and their rates; Euro – Siberian elements 85 (11%), Mediterranean elements 126 (16,3%), Irano – Turanian Elements 67 (8,7%) and multiregional or unknown originated 493 (64%). Until this study, endemic Prometheum chrysanthum subsp. uludagense, Dianthus goekayi, Carduus olympicus subsp. olympicus, Cota hamzaoglui and rare Saxifraga sempervivum, Verbascum ovalifolium subsp. thracicum taxa, known only in Uludağ, were collected from a different locality for the first time during this study. As a result of the research, it was determined that 59 taxa were new floristic records for the B2 and B3 squares.